برگزاری برنامه های متنوع در کشور به مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون، با شعار “محافظت جمعی با واکسیناسیون”

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از خبرگزاری برنا در استان زنجان؛ به مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون، 4 تا 10 اردیبهشت‌ماه، با شعار "محافظت جمعی با واکسیناسیون" برنامه‌های متنوع در سراسر کشور برگزار می‌شود.

به مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون، کارشناس مسئول مبارزه با بیماری‌های واگیر شهرستان ضمن مراجعه به تعدادی از پایگاه‌های سلامت، برنامه واکسیناسیون پایگاه‌ها را پایش نمود. در همین راستا، جلسه آموزشی در مدرسه میثاق و حوزه علمیه برادران نیز برگزار شد.

*** سایر فعالیت‌های انجام گرفته در راستای هفته واکسن  

– بازدید از زنجیره سرما و تجهیزات واکسن زندان‌ها توسط کارشناسان مرکز بهداشت استان و شهرستان 

– برگزاری جلسه آموزشی رابطین در خصوص اهمیت واکسیناسیون در ارتقای سلامت توسط همکاران پایگاه1 مرکز 11

– برگزاری جلسه آموزشی پرسنل و دانشجویان دانشگاه آزاد (سایت امام) در خصوص اهمیت واکسیناسیون در ارتقای سلامت و تلقیح واکسن توام بزرگسال توسط مراقبین سلامت  مراکز 14 و 15

– ادامه تلقیح واکسن مننژیت در زندان جهت مددجویان

 – برگزاری فراخوان خانواده‌ها در خصوص اهمیت واکسیناسیون به موقع و تلقیح واکسن توام بزرگسال به افراد مراجعه کننده توسط همکاران پایگاه 2 مرکز 16

در گردهمایی سالانه سازمان جهانی بهداشت در سال 2012، هفته آخر ماه آوریل به عنوان هفته جهانی واکسیناسیون نام‌گذاری شده است و به همین دلیل همه کشورها به منظور گرامی‌داشت و ترویج ایمن‌سازی در این هفته، برنامه‌هایی را از طریق فعالیت‌های حمایتی، آموزشی و ارتباطی اجرا می‌نمایند.

 

مدارس محروم، اولویت بودجه ورزشی وزارت آموزش و پرورش

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از ایرنا، اهمیت زنگ ورزش در مدارس و همچنین میزان ساعت های اختصاص یافته به این برنامه درسی در مدارس، موجب شد تا خبرنگار ایرنا در حاشیه رونمایی از پورتال جامع درس تربیت بدنی برای کلیه مقاطع، گفت وگویی با «محمد جعفری» مدیر کل دفتر تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی وزارت آموزش پرورش انجام دهد.
جعفری در این گفت وگو به سوالاتی در زمینه اهمیت زنگ ورزش در مدارس، راهکارهای وزارتخانه برای دسترسی تمام مدارس به امکانات ورزشی و جایگاه ورزش های بومی و محلی در ورزش های دانش آموزی پاسخ داد.
متن کامل این پرسش و پاسخ در زیر آمده است:

**ایرنا: در مراسم رونمایی از پورتال «جامع درس تربیت بدنی برای کلیه مقاطع» از ضرورت های نهادینه شدن ورزش به عنوان یک راهکار اجتماعی سخن به میان آمد، مایلم بدانم شما به عنوان یکی از مدیران وزارت آموزش و پروش چه نقشی برای ورزش در مدارس قائل هستید؟
– جعفری: در چند سال اخیر اتفاقات مثبتی در حوزه آموزش و پرورش رخ داده است که اهمیت زنگ ورزش در مدارس را بیش از پیش نشان می دهد. ما در زمینه اهمیت ورزش برای دانش آموزان اطلاع رسانی های خاصی برای والدین و مربیان ورزشی داشته ایم. در این اطلاع رسانی سعی شده این پیام به طرفین صادر شود که با وجود سبک کنونی زندگی، اهمیت ورزش بیش از آموزش است زیرا ورزش فرد را از گوشه گیری و انزوا خارج خواهد کرد.
همچنین در مدارس ایران در چند سال گذشته یک برنامه تحت عنوان درس تربیت بدنی ارائه که در ساعات خاص و با همین عنوان تدریس می شود. برنامه دیگر ما مکمل های این برنامه است که کاملا مشخص بوده و پورتالی که معرفی شد بخشی از آن می باشد.

** ایرنا: به عنوان یکی از مدیران وزارت آموزش و پروش از ضرورت ترویج درس تربیت بدنی سخن به میان آوردید. اما مشاهده میدانی ما از مدارس مختلف و مقایسه آن با مدرسه ای مانند مدرسه «شهدای جلایی پور» حکایت از یک نابرابری دارد که ممکن است در مسیر برنامه های وزارتخانه مانع ایجاد کند. چه تدابیر اندیشیده شده تا تربیت بدنی به صورت فراگیر در تمامی مدارس کشور رواج پیدا کند ؟
– جعفری: یکی از سیاست های وزارت آموزش و پرورش فراگیر بود مهارت های مختلف به ویژه مهارت های ورزشی است. ما برای این کار 33 هزار مربی ورزشی در استخدام آموزش و پرورش داریم و به دنبال آن هستیم ضمن جذب مربی از دانشگاه فرهنگیان، از استخدامی وزارتخانه نیز سهمی داشته باشیم.
لازمه رونق زنگ ورزش استخدام مربی و کار علمی است. برای تحقق این مهم اصول اولیه درس تربیت بدنی را به آموزگاران نیز آموزش خواهیم داد تا اگر جایی مربی آموزشی نداشته باشد، آموزگار بتواند به خوبی الفبای سواد حرکتی را به دانش آموزان یاد دهد.
در زمینه کمبود تجهیزات باید گفت که مدارس باید از سرانه بودجه مشارکتی اولیاء دانش آموزان تمامی حوزه ها را بهرمند کند. سرانه بودجه وزارتخانه نیز در راستای توسعه ورزش مدارس به کار گرفته شود.
این وزارتخانه در بهمن ماه سال 1396 نزدیک به 25 میلیارد تومان به استان ها در راستای خرید امکانات ورزشی تزریق کردیم که اولویت خرید باید مدارس محروم باشد.

** ایرنا: اما با این بودجه ها همچنان برخی از مدارس کشور از نبود یک زمین فوتبال ساده در رنج هستند و دانش آموزان در حیاط مدرسه یا زمین های خاکی اطراف آن فوتبال بازی کنند.
– جعفری: به استان ها اعلام شده از درآمد اماکن ورزشی سهمی به تربیت بدنی مدارس اختصاص داده شود. همچنین از محل اعتبارات ارزش افزوده و تملک دارایی در چند وقت گذشته 10 میلیارد تومان به استان ها اختصاص داده شده که باید برای ساخت زمین چمن مصنوعی به کار گرفته شود. اولویت این اعتبار نیز با مدارس محروم کشور می باشد.
این سیاست هایی است که معاونت تربیت بدنی و سلامت ورزش، وزارت آموزش و پروش برای ترویج و نهادینه کردن درس تربیت بدنی در دستور کار قرار داده است.

**ایرنا: با نهادینه کردن تربیت بدنی در مدارس، ورزش های بومی و محلی کشور چه جایگاهی در زنگ ورزش مدارس خواهند داشت؟
– جعفری: این سوال را در دو بخش پاسخ خواهم داد. ابتدا باید متذکر شوم که یکی از رشته هایی که به صورت جدی در المپیاد های ورزشی به آن توجه می شود رشته بومی و محلی است که در خیلی از مدارس نیز انجام می شود.
اما اگر قرار بر تقویت بازی های بومی و محلی است و این بازی ها باید در مسابقات منطقه ای یا کشوری شرکت کنند لازم است فدراسیون ورزش دانش آموزی این بحث را پیگیری کند.

**ایرنا: در چند ماه گذشته شایعاتی مبنی بر ادغام دو معاونت پرورشی و تربیت بدنی و سلامت به گوش می رسید آیا این ادغام شکل خواهد گرفت؟
– جعفری: شایعاتی در رسانه ها منتشر می شود، اما به نظر من و با توجه به اهمیتی که «محمد بطحایی» وزیر آموزش و پروش برای شادسازی دانش آموزان دارد، بعید است ادغام شکل گیرد. یکی از سیاست های مورد نظر ایشان شادابی دانش آموزان است.
وزیر محترم آموزش و پرورش به تربیت بدنی و سلامت دانش آموزان اهیمت ویژه ای می دهد.
ورزش**2052**1368

تاثیر متقابل اختلالات خواب و فعالیت های شغلی

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از ایرنا، طبق آخرین آمارهای اعلام شده، 10 درصد ایرانی ها به نوعی به اختلال خواب مبتلا هستند؛ اختلالاتی که شایعترین آن خواب آلودگی است. همچنین 40 درصد کودکان ایرانی تحت عوارض و آسیب های ناشی از عارضه قطع تنفس در خواب به عنوان نوعی اختلال هستند.
اختلال خواب به دلیل گسترش زندگی ماشینی و تبعیت از سبک غلط زندگی در بین ایرانی ها افزایش رو به رشد داشته است، به طوری که به گفته دکتر «محمد فرهادی» رئیس انجمن پزشکی خواب ایران، در گذشته پنج درصد ایرانی ها اختلال خواب داشتند، اما اکنون طبق آمارهای موجود به دلایلی که مهمترین آن سبک زندگی شهرنشینی و چاقی است، 10 درصد ایرانی ها به انواع و درجاتی از اختلال خواب مبتلا هستند که علاوه بر ایجاد بیماری های مختلف، مشکلات زیادی را در زندگی روزمره و شغل آنها ایجاد می کند.
درصدی از دیابت های مقاوم به درمان با انسولین، فشار و چربی خون بالا، بیماری های چشمی و برخی مشکلات در دوران بارداری، خستگی های روزانه، خواب آلودگی، سردردهای صبحگاهی، کم حوصلگی و اختلالات رفتاری نیز در اثر اختلالات خواب بروز می کنند که هر کدام از این موارد می تواند در مشاغل مختلف فرد درگیر و افراد مرتبط با او را دچار مخاطرات جبران ناپذیر کند.
همچنین طبق بررسی های صورت گرفته، 20 درصد تصادفات جاده ای در ایران در اثر اختلالات خواب همچون خواب آلودگی رانندگان اتفاق می افتد که می توانند علت و معلول یکدیگر باشند.
دکتر «خسرو صادق نیت» رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب و مدیر برنامه فلوشیپ خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با ایرنا درخصوص تاثیر متقابل اختلالات خواب و مشاغل توضیح داد: یکی از علل اختلالات خواب، مشاغل هستند؛ برخی مشاغل مانند شب کاری و شیفت کاری می تواند سبب خواب آلودگی شود و ازجمله عوارض ناشی از خواب آلودگی، بروز حوادث و به ویژه تصادفات رانندگی است.
وی به آمار تصادفات ناشی از خواب آلودگی در سال جاری اشاره کرد و گفت: طبق بررسی های صورت گرفته، 40 درصد تصادفات در سال جاری ناشی از خواب آلودگی بوده است.
وی با یادآوری اینکه اختلالات خواب در فعالیت های شغلی و فعالیت های شغلی در بروز اختلالات خواب از لحاظ عارضه خواب آلودگی تاثیر متقابلی بر یکدیگر دارند، گفت: برای به حداقل رساندن این عوارض باید عوامل ایجاد آن شناسایی و برنامه های مدون و سراسری به منظور کنترل این عوامل و کاهش تبعات آن در سطح مشاغل مهم و حساس مانند راهبری قطار و هواپیما، پرستاران شب کار، رانندگان خودروهای سنگین و حتی برخی از رشته های پزشکی مانند جراحی اندیشیده شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه شب کاری شایعترین عامل ایجاد خواب آلودگی و خواب آلودگی مهمترین علت بروز حوادث ناگوار در مشاغل مختلف است، اظهار کرد: 25 تا 30 درصد شاغلان در ایران شیفت کار (شیفت کار شیفت چرخی، شیفت شب و عصرکار) یا شب کار هستند که همین مساله می تواند زمینه بروز حوادث زیادی را فراهم کند.
صادق نیت گفت: علاوه بر این عوارضی مانند بیماری های قلبی عروقی و گوارشی، اختلالات روانی و خلقی و همچنین تاثیرات قابل توجه بر جنین زنان باردار شاغل در این گونه مشاغل از دیگر تاثیرات اختلالات خواب ناشی از مشاغل است که باید به آن توجه ویژه ای شود.

** بررسی های دوره ای اختلال خواب برای مشاغل حساس
رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران به برخی برنامه های درحال اجرا در راستای پیشگیری از بروز حوادث ناشی از اختلالات خواب در مشاغل حساس اشاره کرد و گفت: برای رانندگان حرفه ای حدود 10 سال است که برنامه مشخص و مدونی شامل معاینات کامل پزشکی از جمله بررسی اختلالات خواب اجرا می شود که طی آن رانندگان مورد ارزیابی قرار می گیرند تا اگر اختلالی داشته باشند، برای تشخیص دقیق تر و درمان به کلینیک های خواب ارجاع داده شوند.
صادق نیت اظهار کرد: این بررسی ها با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت راه و شهرسازی هر دو سال یک بار به صورت سراسری برای تمام رانندگان حرفه ای اجرا می شود.
راه اندازی کلینیک های خواب در مناطق مختلف کشور، از دیگر برنامه های وزارت بهداشت است که به گفته دکتر امین آمالی دبیر علمی هشتمین کنگره سراسری اختلالات خواب (پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه) در راستای تشخیص، کنترل و درمان موثر این اختلالات به عنوان زیربنایی برای پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و مشکلات اجتماعی در حال تصویب است.
آمالی معتقد است که علم خواب، رشته های مختلفی از علوم پایه تا انواع رشته های تخصصی پزشکی را شامل می شود و در واقع یک علم بین رشته ای است که نیاز به کار گروهی پزشکی دارد؛ از این رو لازم است متخصصان مختلف در درمان بیماران، در خصوص وضعیت خواب آنها نیز سوال کنند تا اگر دچار اختلالی بودند، در روند درمانی آنها به رفع این عارضه نیز به عنوان پایه بسیاری از بیماری ها توجه شود.
کمبود مراکز درمان اختلالات خواب در کنار نبود استانداردهای لازم در مراکز موجود و همچنین نبود پوشش بیمه ای این خدمات، نبود آگاهی عمومی در زمینه شناسایی علائم این اختلالات و تاثیر آن بر سلامت و زندگی افراد، سبب مغفول ماندن این عارضه و به تبع آن تحمیل هزینه های سنگین درمانی بیماری های ناشی از آن و هزینه های سنگین اجتماعی به سبب بروز حوادث ناگوار جمعی شده است که به نظر می رسد رفع این مشکل توجه بیشتر مسئولان حوزه سلامت را می طلبد.
علمی**1834*2017**1368

مطالعه تطبیقی معرفت‌شناسی اقتصاد اسلامی و اقتصاد نهادگرای جدید

چکیده:  

مطالعه معرفت ­شناسی در مکتب­های اقتصادی علاوه بر آشکار نمودن نقاط تفاوت و اشتراک آن­ها، می­تواند به شناخت اهداف، راهبردها و سیاست­گذاری ­ها و نوع مواجهه با چالش­ های اقتصادی هر یک کمک نماید. پژوهش حاضر به مطالعه معرفت­شناسی در اقتصاد اسلامی و اقتصاد نهادگرایی جدید با رویکردی تطبیقی پرداخته است. یافته ­های پژوهش نشان می­دهد که عقل بعنوان یکی از ابزارهای حصول معرفت هم اقتصاد نهادگرا و هم اقتصاد اسلامی دارای محدودیت است. معارف و اطلاعات عقلانی ناقص و نامتقارن است. رجوع به حس و تجربه در کنار تاریخ بعنوان منابع معرفتی دیگر؛ در هر دو مکتب فوق مورد تایید است. اما وحی ابزار معرفتی است که مختص اقتصاد اسلامی است.پذیرش وحی بعنوان منبع معرفتی در اقتصاد اسلامی عناصری مثل خدا مالکی، رضای الهی، مطلوبیت اخروی را مطرح می­کند و موجب ایجاد تفاوت­ های قابل توجه بین محتوای اقتصاد اسلام و سایر مکاتب اقتصادی می­شود. معارف و حیانی ذیل مفهوم اسلامی قرار می­گیرند خطاناپذیر و غیرقابل انتقاد هستند.

واژه‌های کلیدی: اقتصاد نهادگرایی جدید، اقتصاد اسلامی، مطالعه معرفت‌شناختی، رویکرد تطبیقی

نویسندگان:

امیر خادم علیزاده، رامینه سلیمانزاده‌آیدیشه

مجله اقتصاد و بانکداری اسلامی – سال هفتم، شماره 22، بهار 1397.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

سرطان؛ بیماری شایع در کشورهای توسعه یافته / چگونه به سرطان مبتلا نشویم؟

سید محمدرضا مرتضوی زاده، فوق تخصص خون و سرطان بالغین، خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: پیشرفت هر کشوری به‌خاطر سلامت مردم آن جامعه است و اگر جامعه‌ای سالم نباشد به طبع نمی‌تواند پیشرفت کند.

وی با بیان اینکه کشور‌های پیشرفته اساس بودجه خود را بر روی بهداشت و سلامت جامعه قرار می‌دهند، افزود: مهمترین شاخص‌های ترقی هر جامعه بهداشت و سلامت است به طوری‌که سن امید به زندگی یکی از معیار‌های سلامت جامعه محسوب می‌شود و خوشبختانه در ایران طی سال‌های گذشته سن امید به زندگی افزایش یافته است.

نقش پررنگ ایمونوتراپی در درمان مبتلایان به سرطان/ چگونه مبتلا به سرطان نشویم؟

مرتضوی زاده با اشاره به اینکه از ۴۰ سال پیش تا کنون سن امید به زندگی در حدود ۳۰ سال در ایران افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: در ۴۰ سال پیش متوسط سن امید به زندگی در کشور حدود ۶۰ سال بود، ولی خوشخبتانه الان بر اساس آخرین آمار سن امید به زندگی در زنان بین ۷۹ تا ۸۰ و در مردان ۸۲ سال است و این مسئله نشان می‌دهد از ۴۰ سال پیش سن امید به زندگی در کشور در حدود ۳۰ سال افزایش پیدا کرده است.

افزایش ابتلا به سرطان به معنای وضع بد سلامت جامعه نیست

این فوق تخصص خون و سرطان با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهم جامعه سرطان است و اگر این بیماری در جوامع ما بیشتر شده  باشد دلیل بر بد بودن وضع بهداشت و سلامت ما نیست، عنوان کرد: هر انسانی در طول عمر خود به مرگ طبیعی می‌میرد یا به دلیل بیماری‌های مختلف فوت می‌کند، اما مسئله مهم علت وقوع مرگ است.

مرتضوی زاده با اشاره به اینکه هر کشوری که پیشرفته‌تر باشد شیوع سرطان در آن بیشتر است، ادامه داد: در کشور‌های پیشرفته همه بیماری‌های عفونی غیرواگیر کنترل شده و حتی با کاهش تصادفات مرگ و میر‌های ناشی از آن نیز بسیار کم شده است و در این بین بیماری‌های سخت‌تر مطرح شده  که کنترل آن با مشکل روبرو شده است.

وی اضافه کرد: بیماری سرطان به عنوان یک معضل جوامع امروزه محسوب می‌شود و متخصصان به دنبال راه حلی برای کنترل آن هستند و خوشبختانه هر سال پیشرفت‌هایی در درمان سرطان ایجاد می‌شود.

آمریکایی‌ها چهار برابر ایرانی‌ها سرطان می‌گیرند / چگونه به سرطان مبتلا نشویم؟

بیماری قلبی وتصادفات رتبه اول عامل مرگ در کشور هستند

مرتضوی با اشاره به اینکه خوشبختانه هنوز در کشور ما بالاترین علت مرگ و میر سرطان نبوده است و بیماری‌های قلبی و عروقی و تصادفات رتبه اول مرگ و میر را در ایران تشکیل می‌دهند، ادامه داد: بیماری سرطان علت دوم یا سوم مرگ و میر در کشورمان محسوب می‌شود و ایران از نظر میزان بروز شیوع سرطان در جایگاه متوسطی قرار دارد.

وی ادامه داد: اینکه بگوییم امروزه آمار سرطان در کشورمان به صورت سونامی در حال افزایش است شاید مطلب درستی نباشد، زیرا سونامی در خصوص بیماری‌هایی می‌گویند که به سرعت و موج وار در حال افزایش است و قابل پیشگیری و کنترل نیست و با ورودش همه چیز را تخریب و از بین می‌برد.

بروز سرطان در ایران یک چهارم آمریکاست

مرتضوی با اشاره به اینکه بروز سرطان در ایران یک چهارم آمریکا است، ادامه داد: در کشور آمریکا به ازای هر صد نفر ۳۸۰ نفر به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند، اما در ایران به ازای هر صد هزار نفر بین ۸۰ تا ۱۳۰ نفر دچار بیماری سرطان می‌شوند و خوشبختانه آمار مبتلایان در ایران از کشور‌های همسایه و ترکیه کمتر است.

 طب سنتی در راستای بهبود کیفیت زندگی بیمار در کلینیک‌ها و بیمارستان‌هاباید مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از این روش به عنوان درمان اصلی در مبتلایان به سرطان نادرست است.

وی با اشاره به اینکه طب سنتی درمانی برای سرطان ندارد، افزود: با پیشرفت علم دستاورد‌های جدیدی در درمان سرطان ایجاد می‌شود که می‌تواند دنیای بیماران سرطانی را تغییر دهد در نتیجه اعتماد به روش‌هایی که مبنای علمی ندارد می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد.

آمریکایی‌ها چهار برابر ایرانی‌ها سرطان می‌گیرند / چگونه به سرطان مبتلا نشویم؟

درمان 40 درصد بیماران دارای سرطان خون

به گفته مرتضوی زاده در زمان‌های گذشته درمان‌های تخصصی برای مبتلایان به سرطان خون وجود نداشت، ولی خوشبختانه امروزه ۴۰ درصد بیمارانی که دچار سرطان خون می‌شوند با انجام پیوند مغز استخوان بهبود می‌یابند.

مرتضوی با ابیان اینکه روش هاى درمانی جدید روند درمان سرطان را متحول کرده است، تاکید کرد: وقتی افراد از مسئله‌ای اطلاعی ندارند همیشه نسبت به آن با یک ترس و دلهره روبرو هستند، به عنوان مثال افرادی که وارد اتاق تاریک می‌شوند به خاطر سیاهی و ندیدن چشم از وسایل اطرافشان ترس دارند که این مسئله در خصوص سرطان (بسیاری از افراد اطلاعی از روند درمان سرطان و بهبودی خود ندارند که همین مسئله باعث بروز ترس در بین آن‌ها می‌شود) هم صدق می کند.

40 تا60 درصد سرطان ها قابل درمان هستند

مرتضوی با اشاره به اینکه بر اساس آمار‌ها ۴۰ تا ۶۰ سرطان‌ها قابل بهبود بوده و متاسفانه افراد تا اسم سرطان را می‌شنوند از آن به عنوان اتمام زندگى یاد مى کنند، اظهار کرد: با روش‌های درمانی همچون ایمونوتراپی علاوه بر تسریع روند بهبودی بیمار، طول عمر و کیفیت زندگی نیز افزایش مى یابد.

وی با بیان اینکه بسیاری از سرطان‌ها قابل پیشگیری بوده و اگر به جامعه آگاهی لازم در خصوص انواع سرطان‌ها را بدهیم میزان بروز این بیماری در جامعه کاهش می‌یابد، افزود: با آگاهی بخشی صحیح به جامعه میزان ۳۰ درصد از بروز بیماری سرطان کاهش پیدا می‌کند.

به گفته وی اصلاح سبک زندگی، عدم مصرف غذا‌های چرب، کاهش مصرف نمک و قند، قطع استعمال دخانیات، مصرف نکردن مشروبات الکلی و انجام ورزش و فعالیت‌های فیزیکی مهمترین راه‌های پیشگیری از بروز سرطان است.

حرف آخر اداره یک شهر را باید قانون بزند / بساط گستران حقوق شهروندی را تضعیف می‌کنند

زهرا صدارعظم نوری در دهمین جلسه شورای شهر – تاریخ 96/7/11 – در خصوص بساط گستران گفته بود: «در محدوده میدان تجریش، میدان قدس و بازارچه تجریش بساط گستران بسیاری هستند که موجب اختلال در  آمد و شد عابران می‌شوند. مکاتبات بسیاری هم در این زمینه صورت گرفته تا این وضعیت بهبود یابد. لذا ساماندهی این وضعیت و نیز فراهم آوردن فضایی برای این بساط گستران باید مد نظر شهرداری باشد.»

به علت گسترده بودن و مهم بودن این موضوع، با رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهر گفت‌وگو کردیم تا بدانیم بعد از آن تاریخ تاکنون چه اقدامات دیگری برای بازدارندگی دستفروشی در مناطق تهران انجام شده است.

زهرا صدراعظم نوری – رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در گفت‌وگو با خبرنگار شهروشهروند خبرگزاری برنا، در این خصوص بیان کرد: «بازارچه تجریش بخش مهمی از تاریخ تجریش است، باید ماندگار باشد و به فعالیت خود ادامه دهد.»

وی با بیان این مطلب که موضوع بساط گستران و دستفروشان در محدوده میدان تجریش تا میدان شهرداری بسیار مورد شکایت کسبه منطقه است، گفت: «این دسته از افراد برای رفت‌وآمد مردم مزاحمت ایجاد می‌کنند. تمهیداتی فراهم شد تا از طریق نیروی انتظامی و همکاری کسبه برای بساط گستران و دستفروشان در آن محدوده بازدارندگی ایجاد شود و اقدام به دستفروشی نکنند و به محل‌هایی که به اصطلاح به آن روزبازار می‌گویند، منتقل شوند تا از این طریق بتوانند امرار معاش کنند.»

صدراعظم نوری در ادامه افزود: «منتهی امر همیشه این بازدارندگی صورت نمی‌گیرد  چون برخی از افراد مایل به رعایت قوانین نیستند و در هر نقطه‌ای از شهر که ترجیح دهند، بساط‌شان را پهن می‌کنند. باید پایبند به قانون، نظم اجتماعی، حقوق شهروندی بود و اینگونه مسائل را رعایت کرد؛ لذا ادامه فعالیت دستفروشان در هر نقطه‌ای از شهر که دلخواهشان باشد، مناسب نیست.»

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان این مطلب که این دسته از افراد باید ساماندهی شوند، بیان کرد: «بساط گستران و دستفروشان باید در روزبازارهایی که درحال حاضر در شهر، در مناطق مختلف وجود دارد، فعالیت کنند. به افراد توصیه می‌کنیم برای فروش تولیدات و محصولات خود به این مکان‌ها مراجعه و از سلب آسایش مردم و تضعیف حقوق شهروندی جلوگیری کنند.»

وی در پاسخ به این سوال که کماکان این افراد وجود دارند و گویا قرار نیست این معضل ریشه کن شود، گفت: «این دیگر در اختیار شهرداری نیست بلکه در حوزه اختیارات نیروی انتظامی و دستگاه‌های قضایی قرار می‌گیرد و آن‌ها باید از بروز چنین بی‌نظمی جلوگیری کنند. این دو سازمان قدرت قهریه را دارند و می‌توانند مان تضعیف حقوق شهروندی و بی‌نظمی شوند. تا حد زیادی این موضوع در اختیار شهرداری و مدیریت شهری نیست؛ ضمن اینکه باید افکار عمومی در این جهت همکاری کنند چون به محض اینکه با این دسته از افراد برخورد  و یا خواسته می‌شود که بساط‌شان را جمع کنند، برخی از شهروندان در این خصوص مداخله می‌کنند.» 

صدراعظم نوری در ادامه افزود: «با برخورد توهین آمیز ، ضرب و شتم مخالف هستم و در ادامه آن‌هم نبایدحقوق شهروندان تضعیف شود. معتقدم که حرف آخر  اداره یک شهر را باید قانون و مقررات بزند و همه باید تابع قانون باشند. بنابراین هرکسی به واسطه امرار و معاش نباید بساط پهن کند و حقوق دیگران را تضعیف کند. مردم باید در این جهت همکاری کنند.» 

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری تصریح کرد: «بی‌شک بارها از این دسته افراد خواسته شده که بساط خود را جمع کنند و به روزبازارها برای فروش محصولات خود مراجعه کنند اما این افراد مایل به انجام چنین کاری نیستند و همچنان اقدامات خلاف قانون و مقررات انجام می‌دهند. گاهی اوقات هم مردم از این طیف حمایت می‌کنند و این حمایت موجب بی نظمی و هرج و مرج می‌شود.»

 

دوچرخه سواری برای سلامت جنسی خطر دارد؟

هفته نامه سلامت – دکتر علی ملائکه: دوچرخه سواری راهی عالی برای جابجایی و همچنین شکلی عالی از ورزش است که سودمندی های بهداشتی مشابه پیاده روی، دویدن نرم، شنا کردن و سایر فعالیت های جنسی هوازی دارد، اما برخی مردان و زنان از دوچرخه سواری پرهیز می کنند زیرا نگران هستند که این فعالیت به اندام های تناسلی شان آسیب بزند و کارکرد جنسی شان را مختل کند.

برخی بررسی های علمی نیز تاکنون شواهدی در حمایت از این نگرانی به دست داده اند که ممکن است نشستن طولانی مدت روی زین دوچرخه با فشار روی اعصاب تناسلی بر سلامت جنسی تاثیر بگذارد اما این شواهد بیشتر در مورد افرادی بوده است که زیاد دوچرخه سواری می کنند. از سوی دیگر، کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید برای محافظت از سلامت جنسی خود حین دوچرخه سواری انجام دهید تا مجبور به قطع این ورزش سودمند نشوید.

هنگامی که برای مدت طولانی روی زین دوچرخه می نشینید زین روی میان دوراه (ناحیه میان مقعد و آلت تناسلی) فشار می آورد. میان دوراه پر از شریان ها و اعصابی است که خون اکسیژن دار و حس را به آلت شما می رسانند. برای این که مرد به نعوظ برسد، تکانه های عصبی پیام های برانگیختگی را از مغز به آلت می فرستند. این پیام های عصبی باعث شل شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون از طریق شریان ها به آلت تناسبی می شوند. هر مشکلی که در اعصاب، رگ های خونی یا هر دوی آنها وجود داشته باشد، باعث اشکال در ایجاد نعوظ در مرد می شود.

دوچرخه برای سلامت جنسی خطر دارد؟

پژوهش هایی که دوچرخه سواری را برای سلامت جنسی مضر می دانند

در طول دهه های اخیر، برخی پژوهش ها نشان داده اند بعضی دوچرخه سواران احتمالا دچار آسیب به «عصب شرمگاهی» (عصب پرندال) می شوند که شامل عصب اصلی میان دوراه است و شریان شرمگاهی که خون را به آلت تناسلی می رساند، در نتیجه مشکلات جنسی در آنها ایجاد می شود. پژوهشگران نروژی 160 مرد را که پس از شرکت در یک تور دوچرخه سواری بیش از 500 کیلومتری پرسشنامه پر کرده بودند، مورد ارزیابی قرار دادند. یک پنجم این مردان از بی حسی در آلت تناسلی شکایت داشتند که در برخی از آنها بیش از یک هفته طول کشیده بود 13 درصد، (21 مرد) دچار ناتوانی نعوظی شده بودند که عموما بیش از یک هفته طول کشیده بود.

پژوهشگران در انستیتوی ملی ایمنی و سلامت شغلی (NIOSH) آمریکا 17 عضو پلیس گشت دوچرخه سوار در یکی از ایالت های این کشور را بررسی کردند. این مردان هر روز به طور میانگین 5.5 ساعت روی زین می نشستند. تقریبا همه این افراد گاه به گاه بی حسی تناسلی را تجربه کرده بودند. افرادی که بیشتر از همه دوچرخه سواری کرده بودند در معرض بیشترین خطر اختلال کارکرد نعوظی قرار داشتند و مردانی که بیشترین فشار را روی صندلی زین های وارد آورده بودند بیشترین مشکلات جنسی را داشتند. این پژوهشگران در پیگیری های بعدی دریافتند افسران گشت دوچرخه سوار که از زین بدون دماغه استفاده کرده بودند

نسبت به آنهایی که از زین استاندارد استفاده کرده بودند بی حسی تناسلی بسیار کمتری را گزارش کرده اند. گروهی از این پژوهشگران همین انستیتو رابطه میان دوچرخه سواری و کارکرد جنسی را در زنانی که به طور میانگین 2 ساعت در چند روز هفته دو چرخه سواری میکردند بررسی کردند. این زنان در مقایسه با زنانی که چند روز در هفته می دویدند، کاهش حس در ناحیه تناسلی را تجربه کردند. این گروه پژوهشگران در بررسی بعدی دریافتند زمین های باریک و زین های به اصطلاح برش داده شده (cut-out) باعث افزایش فشار بر میان دو راه (منطقه میان مقعد و دستگاه تناسلی) می شوند.

دوچرخه برای سلامت جنسی خطر دارد؟

بازخوانی پژوهش جدیدی که نتایج متضادی با پژوهش های قبلی دارد

با وجود این یافته های پیشین یک بررسی جدید در انگلیس که نتایج آن به تازگی منتشر شد، نشان می دهد دوچرخه سواری اثری منفی بر سلامت جنسی یا کارکرد ادراری مردان ندارد. پژوهشگران در این بررسی دوچرخه سواران را با دونده ها و شناگران مقایسه کردند و دریافتند سلامت جنسی و ادراری این دو گروه تفاوتی با یکدیگر ندارند. به گفته این پژوهشگران این یافته ها در تضاد با یافته های بررسی های پیشین است که نشان می دادند دوچرخه سواریم می تواند اثر منفی بر کارکرد جنسی مردان بگذارد. سودمندی های دوچرخه سواری بسیار بیشتر از این خطرات است.

در این بررسی، حدود 2 هزار و 774 دوچرخه سوار از بریتانیا، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند، همراه 539 شناگر و 789 دونده با استفاده از مجموعه ای از پرسشنامه ها که سلامت جنسی و کارکرد ادراری را اندازه می گرفتند، مورد تحقیق قرار گرفتند.به گفته این پژوهشگران، سلامت، جنسی و کارکرد ادراری در هر 3 گروه همانند بودند، البته برخی دوچرخه سواران بیشتر در معرض خطر «تنگی پیشابراه» قرار گرفته بودند. تفاوت آماری معناداری از لحاظ سلامت جنسی و ادراری میان دوچرخه سواران با شدت بالا – آنهایی که برای بیش از 2 سال، بیش از 3 بار دو هفته دوچرخه سواری کرده و به طور متوسط 40 کیلومتر پیموده بودند – و دوچرخه سواران تفریحی وجود نداشت.

به گفته این پژوهشگران نتیجه کارشان در «مجله اورولوژی» منتشر شده، بررسی های پیشین فاقد گروه مقایسه بوده و به علت اندازه های کوچک نمونه های شان محدودیت داشته اند. بنجامین بریر اتز بخش بیماری های ادراری دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو و سرپرست این پژوهش گفت: «دوچرخه سواری سودمندی های قلبی – عروقی فراوانی دارد و فشار کمی روی مفاصل می آورد.» او افزود: «سودمندی های بهداشتی که نصیب دوچرخه سواران می شود، بسیار بیشتر از خطرات بهداشتی احتمالی آن است.» این بررسی نشان داد دوچرخه سواران به طور قابل توجهی از لحاظ آماری مهران های بالاتری از بی حسی تناسلی گزارش می کنند.

اما بر اساس یافته های این بررسی، در دوچرخه سوارانی که بیش از 20 درصد زمان سواری شان را در حالت ایستاده می گذارند. این میزان به طور قابل توجهی کاهش می یافت. به گفته این پژوهشگران در بررسی های آینده باید توجه دقیق تری به این موضوع شود که آیا بی حسی تناسلی گزارش شده به وسیله دوچرخه سواران ممکن است پیش بینی کننده مشکلات جنسی در ادامه زندگی باشد یا نه؟

نظارت آماری معناداری از لحاظ سلامت جنسی و ادراری میان دوچرخه سواران با شدت بالا – آنهایی که برای بیش از 2 سال، بیش از 3 بار در هفته دوچرخه سواری کرده و به طور متوسط 40 کیلومتر پیموده بودند – و او دوچرخه سواری تفریحی وجود نداشت. به گفته پژوهشگران که نتیجه کارشان در «مجله اورولوژی» منتشر شده، بررسی های پیشین فاقد گروه مقایسه بوده و به علت اندازه های کوچک نمونه های شان محدودیت داشته اند.

دوچرخه برای سلامت جنسی خطر دارد؟

10 فرمان محققان به دوچرخه سواران

جدا از این که نتیجه تحقیقات در آینده چه باشد، ضروری نیست به علت نگرانی از آثار بر کارکرد جنسی دوچرخه سواری را کنار بگذارید. راه حل های ساده ای وجود دارد که می توان به وسیله آنها این چرخه معیوب احتمالی را که به علت آن دوچرخه سواری ممکن است با فشار بر اعصاب ناحیه تناسلی باعث اختلال کارکرد جنسی شود، شکست؛ از جمله:

از زین های با دماغه دراز باریک استفاده نکنید. از زین های پهن که به مقدار کافی حاوی بالشتک باشند استفاده کنید. زین های مخصوص پر شده با ژل و جاذب ضربه نیز در بازار در دسترس هستند.

زین دوچرخه را به سمت بالا شیب ندهید زیرا این کار باعث افزایش فشار بر منطقه میان دو راه می شود که اعصاب تناسلی از آن می گذرند.

ترتیبی دهید که زین در ارتفاع مناسبی قرار بگیردم تا پاهای تان هنگامی که پدال را پایین می آورد، در قسمت زانوها به طور کامل باز نشود.

برای حفاظت بیشتر، پوشیدن شلوارهای بالشتک دار مخصوص دوچرخه سواری را در نظر داشته باشید.

میله های فرمان دوچرخه ها را بالا ببرید، تا قامت تان هنگامی که روی زین می نشینید، راست تر شود.

هنگام دوچرخه سواری های طولانی موقعیت نشستن تان را تغییر دهید و وقت های استراحت تعیین کنید.

درباره نشانه های هشدار دهنده اولیه هوشیار باشید. اگر احساس مورمور یا بی حسی در اندام های تناسلی خود می کنید، از دوچرخه تان پیاده شوید. اگر این مشکل حتی با وجود استفاده از زین پهن بالشتک دار و در موقعیت درست ادامه پیدا کرد، باید استفاده از دوچرخه ثابت را در نظر بگیرید.

شاید بهترین شیوه این باشد که به طور انحصاری برای بهبود وضعیت بدنی تان بر دوچرخه سواری تکیه نکنید و آن را بخشی از یک برنامه تناسب بدنی متعادل قرار دهید.

انجام متناوب دوچرخه سواری با پیاده روی، دویدن آرام یا شنا کردن هم یک راه حل دیگ راست. همچنین می توانید از دوچرخه ثابت، تردمیل دستگاه الیپتیکال، نوار بالابر یا دستگاه پله نورد استفاده کنید.

اگر به دوچرخه سواری علاقه دارید، آن را با این فعالیت ها دربیامیزید. رعایت احتیاطاتی ساده تضمین خواهد که علاقه شما به ورزش با سایر جنبه های مهم زندگی تان تداخلی ایجاد نمی کند.

منبع: Harvard Health Letter

با این مواد غذایی، چاق نخواهید شد

وب سایت روزیاتو: اگرچه ماده ی غذایی ای وجود ندارد که میزان کالری آن صفر باشد اما مواد غذایی ای هستند که می توانیم بدون نگرانی از افزایش وزن و با خیالی آسوده آن ها را بخوریم. این مواد غذایی به طور کلی در دسته ی میوه ها یا سبزیجات بدون نشاسته قرار می گیرند. کارشناسان معتقدند به چند دلیل مصرف این مواد غذایی باعث افزایش وزن نمی شود:

۱۴ ماده غذایی کم کالری که باعث افزایش وزن نمی‎شوند

بخش اعظم آن ها از آب تشکیل شده است.

کالری کمی دارند.

حاوی فیبر هستند که به احساس سیری و حفظ آن کمک می کند.

اگرچه این میوه ها و سبزیجات پروتئین زیادی ندارند، اما سرشار از ویتامین، آنتی اکسیدان و دیگر مواد مغذی ای هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند.

توجه داشته باشید که مانند هر ماده ی غذایی دیگری، اگر در خوردن این مواد غذایی افراط کنید، دچار افزایش وزن خواهید شد. اما به دلایلی که در بالا ذکر شد، بعید است که در مورد این مواد غذایی زیاده روی کنید.

۱- کرفس

نزدیک به ۹۵ درصد از کرفس را آب تشکیل می دهد، اما این به معنای آن نیست که کرفس فایده ی قابل توجهی برای سلامتی ندارد. کرفس حاوی پتاسیم، فولات (ویتامین ب ۹) و فیبر است و ۳۰ درصد از نیاز روزانه ی بدن به ویتامین کا را تأمین می کند. در هر واحد کرفس تنها ۶ کالری وجود دارد.

بهتر است که کرفس را تازه مصرف کنید. این ماده ی غذایی بعد از گذشت ۵ تا ۷ روز از زمان خرید، بسیاری از آنتی اکسیدان های خود را از دست می دهد.

۲- کلم کیل

۱۴ ماده غذایی کم کالری که باعث افزایش وزن نمی‎شوند

کلم کیل از کالری کمی برخوردار است، به طوری که در یک فنجان کلم کیل خام تنها ۳۳ کالری وجود دارد. اما هر واحد این ماده ی غذایی نزدیک به ۳ گرم پروتئین و ۲/۵ گرم فیبر دارد.

کلم کیل یکی از معدود مواد غذایی ای است که حاوی اسید چرب امگا ۳ است؛ ماده ی مغذی ای که بیشتر مردم برای کسب آن تنها از ماهی استفاده می کنند. کلم کیل مانند دیگر سبزیجات مشابه، از ویتامین و فولات زیادی برخوردار است.

۳- بلوبری

بلوبری بیشتر از هر میوه ی دیگری حاوی آنتی اکسیدان است. یک فنجان بلوبری ۱۴ درصد از نیاز روزانه ی بدن به فیبر را برطرف می کند و تنها حاوی ۸۵ کالری است.

۴- خیار

قسمت عمده ی خیار از آب تشکیل شده و در هر واحد آن تنها ۱۶ کالری وجود دارد. بیشتر مواد مغذی خیار در دانه ها و پوست آن است، به همین دلیل بهتر است که پوست آن را جدا نکنید.

پوست و دانه های خیار حاوی فیبر و نوعی ویتامین آ به نام بتاکاروتن هستند که برای چشم ها مفید است.

۵- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی لیکوپین، نوعی کاروتنوئید است که به مقابله با بیماری های مزمن کمک می کند و همچنین به گوجه فرنگی رنگی قرمز می بخشد.علاوه بر این، گوجه فرنگی از میزان بالایی ویتامین های آ، سی و ب ۲، فولات، کرومیم، پتاسیم و فیبر برخوردار است.

با وجود مواد مغذی بسیار زیادی که در این ماده ی غذایی وجود دارد، یک گوجه فرنگی متوسط تنها ۲۵ کالری دارد.

۶- گریپ فروت

۱۴ ماده غذایی کم کالری که باعث افزایش وزن نمی‎شوند

طبق تحقیقات، استفاده از گریپ فروت در رژیم غذایی باعث کاهش وزن می شود، به همین دلیل اغلب آن را میوه ای رژیمی می دانند. گریپ فروت به دلیل فیبر زیادی که دارد، با تثبیت میزان قند خون و کمک به احساس سیری برای مدتی بیشتر، از گرسنه شدن جلوگیری می کند. در نیمی از یک گریپ فروت، تنها ۵۰ کالری وجود دارد.

ویتامین سی موجود در گریپ فروت می تواند خطر بروز بسیاری از بیماری ها مثل سرطان و مشکلات قلبی را کاهش دهد. گریپ فروت همچنین می تواند تأثیر زیادی در کاهش کلسترول و بهبود گوارش داشته باشد. علاوه بر این، فولات موجود در این میوه، آن را به میان وعده ای مناسب برای زنان باردار تبدیل کرده است.

۷- کلم بروکلی

کلم بروکلی اگر به صورت خام یا بخارپز شده مصرف شود مغذی تر است. این ماده ی غذایی حاوی سولفورافان، نوعی آنتی کارسینوژن است که در از بین بردن مواد شیمایی سرطان زایی که از طریق محیط زیست و غذا وارد بدن می شود موثر است.

علاوه بر ویتامین های آ، سی، ای و کا، هر واحد کلم بروکلی بخارپز شده ۲۰ درصد از نیاز روزانه ی بدن به فیبر را تأمین می کند. در هر واحد کلم بروکلی تنها ۳۱ کالری وجود دارد.

۸- گرمک

میزان بتاکاروتن موجود در گرمگ بیشتر از میوه های دیگری مانند پرتغال، گریپ فروت، هلو و انبه است. تنها یک فنجان گرمک علاوه بر دارا بودن پتاسیم، بیشتر از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه ی بدن به ویتامین های آ و سی را برطرف می کند.

به علاوه، از آنجایی که ۹۰ درصد این میوه از آب تشکیل شده، در هر واحد آن تنها ۵۵ کالری وجود دارد.

۹- گل کلم

گلم کلم فواید مختلفی دارد و بسیار مغذی است. این سبزی حاوی آنتی اکسیدان و مواد شیمیایی گیاهی است که هر دوی آن ها به مقابله با بیماری های مزمن کمک می کند. همچنین گل کلم منبع بسیار خوبی از فولات، فیبر و ویتامین های سی و کا است.

در هر واحد گل کلم ۲۵ کالری وجود دارد.

۱۰- شاه توت

شاه توت فواید زیادی برای سلامتی دارد. مانند دیگر انواع توت، این میوه سرشار از ویتامین سی و آنتی اکسیدانی به نام بیوفلاونوئید است.

علاوه بر آن، مصرف شاه توت به بهبود گوارش و حفظ هوشیاری کمک می کند و با محکم کردن بافت بدن، موجب جوانسازی پوست می شود. در هر واحد شاه توت ۶۲ کالری وجود دارد.

۱۱- کاهو

در هر واحد اغلب انواع کاهو -نوع معمولی آن یا کاهوی کله گرد- تنها ۱۰ تا ۲۰ کالری وجود دارد. اگرچه کاهو حاوی پروتئین زیادی نیست، اما از ویتامین ها و مواد مغذی زیادی مثل فولات، آهن و ویتامین های آ و سی برخوردار است.

۱۲- پرتغال

اغلب مردم تنها درباره ی ویتامین سی موجود در پرتغال اطلاع دارند اما این میوه فواید زیاد دیگری هم دارد. از آنجایی که ویتامین سی برای تولید کلاژن در بدن ضروری است، پرتغال به حفظ سلامتی و زیبایی پوست کمک می کند. همچنین این میوه از کالری کمی برخوردار است؛ به طوری که در یک پرتغال متوسط ۸۰ کالری وجود دارد.

اگر شما هم از آن دسته کسانی هستید که بخش های سفید رنگ پوست خارجی پرتغال را جدا می کنید و نمی خورید، باید این عادت را کنار بگذارید. این لایه های سفید رنگ حاوی مقدار زیادی فیبر هستند که به کاهش کلسترول و قند خون کمک می کند.

۱۳- توت فرنگی

ویتامین سی موجود در هر واحد توت فرنگی بیشتر از پرتغال است. به علاوه، این میوه حاوی آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول است.

توت فرنگی منبع بسیار خوبی از پتاسیم و فیبر بوده و فاقد چربی، سدیم و کلسترول است، به همین دلیل برای قلب مفید است. در یک فنجان توت فرنگی ۵۰ کالری وجود دارد.

۱۴- طالبی

۱۴ ماده غذایی کم کالری که باعث افزایش وزن نمی‎شوند

کالری موجود در طالبی کمی بیشتر از گرمک (۶۴) بوده و بخش عمده ی این کالری ناشی از ۱۴ گرم قند طبیعی موجود در این میوه است.

این میوه بیشتر از نیمی از نیاز روزانه ی بدن به ویتامین سی را تأمین می کند و حاوی مس است که برای سلامتی پوست ضروری است.

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۹)

برترین ها – گردآوری و طراحی از بهنام رائین: امروزه با گسترش استفاده از گوشی های هوشمند و همه گیر شدن آنها، اپلیکیشن ها نقش پررنگی در فعالیتهای روزمره انسان ها دارند که در دسته بندی های مختلف مانند اخبار، سلامت، آموزش، ارتباطات و … ارائه می شوند. ما در این مجموعه قصد داریم به معرفی بهترین اپلیکیشن ها و بازی ها در دسته های گوناگون بپردازیم. امیدواریم بتوانیم شما را در انتخاب اپ مورد نیاز خود یاری دهیم. شما هم می توانید در بخش نظرات در انتهای همین مطلب، اپ های محبوب خود را با ما در میان بگذارید.

************* بازی Cannibal Bunnies 2؛ نجات خرگوش های دوس داشتنی!

بازی Cannibal Bunnies 2 یک بازی استراتژیک بسیار جذاب  است که توسط استودیو بازی سازی Creative Drops ساخته و منتشر شده است. شخصیت های اصلی در این بازی خرگوش های ناز و با مزه هستند. البته آن ها فقط برای ما ناز و با مزه می باشند چرا که در بازی دشمنان و بدخواهان بسیاری دارند که می خواهند آن ها را نابود کرده و از بین ببرند. اما وظیفه ی شما در این بازی این است که آن ها را نجات داده و زنده و سالم به مقصد برسانید. شما باید خرگوش ها را راهنمایی کرده تا از مسیر های مختلف عبور کنند و از روی موانع بپرند و از خطرات دوری کنند تا بتوانند سالم و سلامت به مقصد رسیده و زنده بمانند.

همان طور که گفته شد بازی Cannibal Bunnies 2 یک بازی استراتژیک بسیار جذاب است که در آن باید به خرگوش های ناز و با مزه ی بازی کمک کرده تا به سلامت به مقصد برسند. دشمنان و بدخواهان ان ها در طول مسیر سعی می کنند تا به آن ها اسیب برسانند اما شما باید با راهنمایی درست خرگوش ها ان ها را از خطر دور نگه دارید. طراحی بازی بسیار خوب بوده و می تواند در گوشی شما به صورت 60 فریم در ثانیه اجرا شده و یک گرافیک بسیار خوب و طراحی بی نظیر را برای شما به تصویر بکشد.

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)

 

 برخی از ویژگی های بازی Cannibal Bunnies 2:

• یک بازی لمسی جذاب
• بازی در دنیایی سرشار از بدخواهان و دشمنان
• اجرای بازی به صورت 60 فریم در ثانیه
• راهنمایی خرگوش ها برای دوری از خطرات
• دارای ساعت ها گیم پلی
• دارای 45 مرحله ی مختلف
• بازی در 3 دنیای متفاوت
• طراحی بسیار جذاب بازی
• صدا گذاری خوب
• محیط های مختلف و متنوع
• و ویژگی های دیگر

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۲)   معرفی اپلیکیشن و بازی (48)     معرفی اپلیکیشن و بازی (48)
 بازی Harry Potter: Hogwarts Mystery؛ سفر به دنیای جادو! هری پاتر نام شخصیتی محبوب از مجموعه رمانی با همین نام می باشد که با داستان های پر رمز و راز و جادوگرانه خود بی تردید به یکی از پر مخاطب ترین و پر طرفدار ترین شخصیت های سینمایی تبدیل شده است. در زمینه بازی های ویدئویی نیز تا کنون شاهد عرضه شدن چندین عنوان از این مجموعه بوده ایم اما برای موبایل، تا قبل از این، بازی معتبر و درخور معرفی ارائه نشده بود. اما استودیوی بازی سازی Jam City در اولین ماه از سال 2018 یک بازی جدید و کاملاً متفاوت از مجموعه هری پاتر با عنوان Harry Potter: Hogwarts Mystery معرفی کرد.

بازی ماجرایی Harry Potter: Hogwarts Mystery یکی دیگر از پروژه های موفق استودیوی بازی سازی Jam City می باشد که به صورت رسمی در ژانویه 2018 معرفی و منتشر شد. این استودیو پیش از این بازی هایی همچون Family Guy و Panda Pop را نیز عرضه کرده بود. با توجه به سوابق کاری، شرکت Jam City را می توان یک استودیوی فعال در زمینه بازی های فانتزی دانست.

در بازی Harry Potter: Hogwarts Mystery به دنیای جذاب و البته مرموز هری پاتر و جادوگران مدرسه هاگوارتز قدم می گذارید. جایی که تا فکرش را بکنید جادو و اسرار و رمز و رموز وجود دارد. در این بازی شما در نقش دانش آموزان و کارآموزانی هستید که در مدرسه هاگوارتز مشغول به تحصیل می باشند. شما باید با کسب مهارت و با فراگیری فنون جادوگری، به یک جادوگر ماهر و حرفه ای تبدیل شوید.

برای این کار مأموریت ها، معماها و پازل های گوناگونی در سر راه شما قرار خواهد گرفت. همچنین وجود دشمنانی که از قضا آن ها نیز با جادو و سحر آشنا هستند، جذابیت مأموریت های شما را بیش از پیش افزایش می دهد. در Harry Potter: Hogwarts Mystery می توانید شخصیت مورد نظر خود را ارتقاء داده و از امکانات و بخش های مختلفی که در اختیار دارید، به منظور تکامل شخصیت خود و تبدیل کردن او به استاد جادوگری استفاده کنید.

گرافیک عالی در کنار گیم پلی جذاب و روان از نمای سوم شخص با طراحی های فانتزی و زیبا، بازی Harry Potter: Hogwarts Mystery را به یک اثر بزرگ و بسیار محبوب تبدیل کرده است. اگر شما هم از طرفداران مجموعه های هری پاتر هستید، این بازی بسیار جذاب را از دست ندهید.

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)

برخی از ویژگی های بازی Harry Potter: Hogwarts Mystery:

• طراحی های جذاب با دقت و جزئیات زیاد
• گیم پلی چند منظوره ماجراجویانه و RPG
• طراحی مدرسه معروف هاگوارتز از مجموعه هری پاتر
• وجود شخصیت های مختلف
• امکان ارتقاء هر شخصیت به درجات مختلف
• وجود ده ها نوع جادو و اسرار گوناگون
• قابلیت گشت و گذار و کشف اتفاقات و رمز و رازهای جدید
• وجود مأموریت های متفاوت
معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۲)

معرفی اپلیکیشن و بازی (48)     معرفی اپلیکیشن و بازی (48)
   برنامه Life Hacks؛ زندگی رو هک کن!

زندگی نیز همانند فعالیت های دیگرمان نیازمند ترفند ها و میانبر هایی است که بتوانیم سریع تر به نتایج دلخواه خود برسیم و از آن در هر لحظه ای لذت ببریم! شاید شما نیز تا کنون در حین جست و جو در وب و مشاهده ی سایت های مختلف مطالبی را با عنوان هک زندگی دیده باشید؛ که در آن روش هایی برای داشتن زندگی شاداب و بدون هیچ گونه دغدغه ای شرح داده شده و راه کار هایی مختلف ارائه داده شده اند. امروز قصد داریم که مجموعه ای از این روش ها را در قالب یک اپ هوشمند و پر کاربرد به شما عزیزان معرفی نماییم. Crumblyy – Life Hacks Ad-Free عنوان یک برنامه ی فوق العاده برای دسترسی به آموزش های هک زندگی می باشد که توسط Tnine Infotech توسعه و برای سیستم عامل اندروید منتشر شده است. برنامه را نصب کنید و با مراجعه به قسمت های مختلف ان به سرعت به یادگیری آموزش های داده شده بپردازید! تیم توسعه دهنده تمامی آموزش های موجود را در گروه های مختلفی دسته بندی کرده است که به کاربران اجازه می دهد بدون هیچ گونه اتلاف وقت مطالب مورد نیاز خود را پیدا کرده و آن ها را عملی نمایند. بر خلاف دیگر برنامه های موجود در این زمینه می توان گفت که اطلاعات Crumblyy به صورت روزانه آپدیت شده و در هر روز می توانید جدید ترین آن ها را در قالب اطلاعیه هایی دریافت نمایید.

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)  برخی از ویژگی های اپلیکیشن Life Hacks:

• انواع مختلف هک های گوناگون با دسته بندی بر اساس تکنولوژی، بهداشت، غذا و …
• دریافت روزانه ی هک های جدید زندگی در قالب ناتفیکیشن های کاربردی
• طراحی فوق الاده ساده و آسان برای تمامی کاربران
• به اشتراک گذاری تمامی آموزش ها با دوستان خود در شبکه های اجتماعی
• امکان دعوت از دوستان خود برای هک زندگی و به دست آوردن تجربه ای جدید
• آموزش های کامل و بدون نقص با جزئیات کامل

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)
     معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۲)

معرفی اپلیکیشن و بازی (48)       بازی Pocket Mine 3؛ ماجراجویی در اعماق زمین!

Pocket Mine 3 یک بازی آرکید می باشد که بازی با رده سنی 12+ و توسط استودیو بازی سازی Roofdog Games طراحی شده است که انتشار بازی رایگان می باشد و بازی معدنچی گنج 3 توانسته امتیاز 4.6 از 5 را بدست آورد. Pocket Mine 3 یک گیم پلی سرگرم کننده خوبی را دارا می باشد که با استفاده از بخش های جالب بازی می توانید خود را برای ساعات طولانی سرگرم کنید. بازی در مورد یک معدنچی می باشد که به دنبال گنج در زمین های مختلف حفاری می کند. شما در نقش این فرد می باشید که باید با ابزار های خود به دنبال گنج باشید تا ابزار و بخش هایی که برای خود نیاز دارید را با آن خریداری کنید.

در این بازی سرگرم کننده شما می توانید به شخصیت های مختلفی دسترسی داشته باشید که هر یک از آن ها دارای ویژگی های مختلفی می باشند. با دریافت هزینه های خود و پیدا کردن گنج های بیشتر می توانید شخصیت هایی که در اختیار دارید را به صورت سفارشی سازی تبدیل کنید که برای ناجام این کار ده ها آیتم برای شما در نظر گرفته شده است. گرافیک بازی به صورت اچ دی می باشد که گیم پلی خوبی را نیز دارا می باشد.

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)
       برخی از ویژگی های بازی Pocket Mine 3: • کاوش در ده ها محیط دیدنی به صورت زرق و برق دار
• قابلیت سفارشی سازی شخصیت های موجود در بازی
• ساخت عرشه جدید خود با استفاده از کارت ها
• تجارت کردن با دوستان خود از طریق هوش مصنوعی بازی
• بروز رسانی های مکرر بازی با ویژگی های جدید
• سازگار با انواع گوشی و تبلت ها

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۲)

معرفی اپلیکیشن و بازی (48)     معرفی اپلیکیشن و بازی (48)   بازی Beat Racer؛ ریس موزیکالی!   Beat Racer نام یکی از جدید ترین و زیبا ترین بازی های گوگل پلی می باشد. در این بازی جذاب شما در یک مسیر بی پایان قرار خواهید داشت که باید به صورت رکوردی بازی را آغاز کنید و هر چه امتیاز بالاتری داشته باشید رکورد بهتری را برای خود به ثبت رسانده اید. بازی توسط استودیو بازی سازی ZPLAY Games طراحی شده است که بازی در دسته بازی های موزیک برای دانلود انتشار یافته است. بازی به صورت آفلاین و بدون دیتا قابل اجرا می باشد.

شما در دنیای desolated قرار دارید که موسیقی های بسیار جذابی را دارا می باشد. با استفاده از موزیک های هیجان انگیز باید ماشینی را راهنمایی کنید که بر سر راه او سد و دشمنان زیادی قرار دارند تا از پیشروی این ماشین جلوگیری کنند. بازی دارای گیم پلی بسیار جالبی می باشد که بعد از وارد شدن به گیم شما را در یک دنیای بی پایان قرار خواهد داد که باید بازی را به صورت رکوردی آغاز کنید و رکورد های مختلفی را برای خود به ثبت برسانید. شاید موسیقی های زیبا را بتوان عضو بهترین ویژگی بازی دانست که می توانید ماشین های خود را نیز در بازی ارتقاء دهید.
معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)
    برخی از ویژگی های بازی Beat Racer:
 • امکان اجرای بازی در محیط های مختلف
• ارتقاء ماشین خود در بخش های مربوط
• امکان دریافت سکه های موجود در مسیر
• نابودی سد ها با استفاده از سلاح ها
• بازی در یک محیط بی پایان
• گیم پلی اعتیاد آور و جذاب
• گرافیکی با کیفیت به صورت اچ دی
• صدا گذاری عالی با موسیقی های جذاب

 

معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۷)       معرفی اپلیکیشن و بازی (۷۲)

معرفی اپلیکیشن و بازی (48)     معرفی اپلیکیشن و بازی (48)  

ماستیت سینه؛ بیماری شایع در زنان شیرده

وب سایت نی‌نی‌بان: ماستیت سینه التهاب دردناک بافت پستان است. این بیماری شایع ترین مشکل در طول ماه اول شیردهی است، اما ممکن است در دیگر زمان ها هم ایجاد شود. ناحیه التهابی ممکن است قرمز، متورم، غیرطبیعی، گرم، دردناک و یا لمس کردن آن سخت باشد.

علائم ماستیت سینه می تواند به تدریج یا به طور ناگهانی رخ دهد و این وضعیت در یک دوره زمانی و معمولا تنها بر یک پستان تاثیر می گذارد. نشانه های عفونت عبارتند از لرز، تب و خستگی. ماستیت سینه باعث می شود برخی از زنان احساس ناخوشایندی داشته باشند. حتی ممکن است احساس کنید که به بیماری آنفولانزا مبتلا شده اید و در هنگام مراقبت از نوزاد شیرده خود، احساس نگرانی دارید.

ماستیت در زنان شیرده، چیست و چه درمانی دارد؟

عفونت پستانی و شیردهی

عفونت پستان، عفونتی است که در بافت پستان اتفاق می افتد. عفونت های پستان اغلب در میان زنان شیرده ایجاد شده و بیشتر زمانی رخ می دهد که باکتری از دهان نوزاد وارد و پستان را آلوده می کند.

عفونت به طور کلی بر روی بافت چربی در پستان تأثیر می گذارد و باعث تورم، ایجاد توده و درد می شود. گرچه اکثر عفونت ها به علت شیردهی و یا کانالهای شیری مسدود شده ایجاد می شود، اما درصد کمی از عفونت های پستان با انواع نادری از سرطان سینه هم ارتباط دارد.

علت بیشتر عفونت های پستان، باکتری استافیلوکوکوس اورئوس است که باعث می شود عفونت استافیلوکوکی ایجاد شود.

در زمان تغذیه با شیر مادر، کانال شیری می تواند سبب افزایش شیر و عفونت شود. وجود ترک در نوک سینه هم خطر ابتلا به عفونت های پستان را افزایش می دهند.

باکتری هایی که به طور معمول باعث عفونت می شوند، معمولا بر روی پوست یافت می شوند، حتی زمانی که عفونت وجود ندارد. اگر باکتری ها به بافت پستان برسند، می توانند به سرعت گسترش یافته و علایم دردناک افزایش پیدا کند.

اما شما می توانید به تغذیه نوزاد خود با شیر مادر ادامه دهید، زیرا این باکتری ها برای نوزاد شما مضر نیست. این بیماری معمولا در چند هفته اول شیردهی اتفاق می افتد، اما گاهی بعد از این دوره نیزایجاد می شود.

درمان آبسه پستانی

آبسه پستان، دردی شدید در پستان ایجاد می کند که ناشی از عفونت است. آبسه پستانی به طور عمده در زنان شیرده ایجاد می شود.

آبسه می تواند در پشت نوک پستان شکل گیرد و نیاز به تخلیه دارد. علائم آبسه پستانی شبیه به ماستیت است، اما ناحیه آبسه درآرئول، قرمز و متورم شده و تا سینه گسترش نخواهد یافت.

آبسه پستانی می تواند بر اثر ماستیت به وجود آمده و یا می تواند هنگام مسدود شدن مجرای شیر، ایجاد شود. این عفونت ها می توانند در 40 درصد از زنان، مخصوصا در زنان سیگاری، دوباره ظاهر شوند.

آبسه پستانی هنگامی رخ می دهد که غدد زیر نوک پستان مسدود شده و عفونت زیر پوست ایجاد می شود. آبسه می تواند به شکل یک توده سخت و نیمه خالی بوده ونیاز به تخلیه داشته باشد. درمان آبسه های پستانی با توجه به شرایط موجود صورت می گیرد.

چنانچه آبسه پستان به علت عفونت شدید، دردناک و تشدید شده باشد ممکن است تخلیه پستان صورت گیرد. (به صورت بالینی برداشته شود) این کار باعث بهبودی سریع تر می شود. شما می توانید به تغذیه با شیر مادر ادامه دهید، اما از مشاوره تغذیه ای و یا مراقبت های بهداشتی در مورد مراقبت از آبسه پستان، راهنمایی بگیرید.

در صورت ابتلا به آبسه پستانی به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب برای شما در نظر گرفته شود. پزشک شما ممکن است اولین قرص های آنتی بیوتیکی را تجویز کند. در صورت تاخیر در بهبودی پس از دو روز، مجددا به پزشک مراجعه کرده و آنتی بیوتیک تجویز می شود

درمان در بیمارستان

برای بررسی آبسه پستانی، اسکن اولتراسوند از پستان انجام می شود. روش درمانی دیگر شامل تخلیه آبسه است.

چنانچه پزشک شما سرطان التهابی پستان را تشخیص دهد، درمان معمولا شامل شیمی درمانی (استفاده از مواد شیمیایی داخل وریدی برای از بین بردن سلول های سرطانی)، پرتودرمانی، با استفاده از اشعه ایکس با قدرت بالا برای کشتن سلول های سرطانی یا جراحی برای برداشتن پستان و غدد لنفاوی اطراف، توده ها و رگ ها است.

درمان التهاب یا ماستیت سینه در زمان شیردهی

زمانی که سینه ها متورم و قرمز می شوند، به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و دردناک می شوند. در هنگام التهاب پستان یا ماستیت سینه ، زن ممکن است تب داشته باشد که این تب معمولا ظرف مدت 24 ساعت کاهش می یابد.

نوک پستان ها ممکن است تنگ شده و جریان شیر در زنان شیرده کاهش می یابد. علت التهاب پستانی معمولا در زنان شیرده، عدم شیر مادر، بویژه در چند روز اول پس از زایمان است که در عین حال با افزایش جریان خون به سینه ها، باعث تراکم و التهاب می شود. دلایل شایع این مشکل نیز معمولا تغذیه کم در شروع شیردهی است.

برای رفع این مشکل، مادر بهتر است که شیر را در زمانی که سینه ها نرم تر هستند با دست پمپ کرده و به نوزاد بدهد. داروهای ضد درد برای رفع التهاب پستان و نوک سینه معمولا استامینوفن (مانند تیلنول) یا ایبوپروفن (مانند Advil) است.

این داروها در هنگام تغذیه با شیر مادر ایمن هستند و به کودک شیرده و تغذیه او آسیب نمی رسانند. همچنین پزشک شما ممکن است یک داروی ضد درد تجویز کند، اگر درد شدید باشد، این مشکل با داروهای ضد درد بدون نسخه برطرف می شود.

در موارد التهاب شدید مخصوصا در نوک پستان، ممکن است از آنتی بیوتیک ها استفاده شود. مصرف آنتی بیوتیک باعث رفع التهاب و احساس آرامش و بهبودی در شما می شود. البته تجویز آنتی بیوتیک، بنا به نظر پزشک و با دقت صورت می گیرد.

تغذیه مکرر

نوزاد را به طور مداوم با شیر خود تغذیه کنید تا تراکم و التهاب سینه و ماستیت سینه کاهش یابد ؛حتی اگراین کار دردناک باشد، این روند را متوقف نکنید. تخلیه مکرر پستان باعث جلوگیری از انسداد و مسدود شدن مجاری شیر می شود. در صورت لزوم می توانید از لوازم مخصوص شیردوشی استفاده کنید. عفونت و التهاب به کودک آسیب نمی رساند زیرا میکروب هایی که باعث بروز این عفونت یا التهاب شده اند احتمالا از دهان نوزاد به پستان وارد شده است. در صورتی که شیر کافی برای تغذیه نوزاد ندارید می توانید از شیرهای مکمل استفاده کنید.

تسکین درد

کمپرس آب گرم قبل و بعد از تغذیه، می تواند تسکین دهنده باشد. همچنین حمام آب گرم نیزمی تواند در نرم کردن سینه ها تاثیر گذار باشد. در صورت نیاز از کمپرس یخ نیز می توان استفاده کرد که توصیه می شود کمپرس سرد پس از تغذیه نوزاد با شیر، صورت گیرد زیرا کمپرس سرد پیش از تغذیه نوزاد، می تواند جریان شیر را کند.

در طی روز آب فراوان بنوشید. مصرف وعده های متعادل و اضافه کردن 500 کالری اضافی در روز درطی دوره شیردهی، موثر است. از دست رفتن آب بدن و تغذیه نامناسب می تواند باعث کاهش تولید شیر و تشدید التهاب پستانی شود.

آنتی بیوتیک ها

Cephalexin (Keflex) و Dicloxacillin (Dycill) ، دو مورد از آنتی بیوتیک های رایج هستند که در درمان التهاب و ماستیت سینه و مشکلات پستان در دوران شیردهی تجویز می شود. در صورت حساسیت به آنتی بیوتیک، پزشک می تواند داروهای جایگزین را تجویز کند.

تجویز آنتی بیوتیک به وضعیت بالینی، نظر پزشک و علایم آلرژی شما بستگی دارد. در درمان های دارویی، می توان گفت داروهای تجویز شده نیز برای کودک ایمن بوده و به او آسیبی نمی رساند.

اجرا شده توسط: همیار وردپرس