ارسال ۸ دستگاه کانکس به مناطق زلزله‌زده

ارسال ۸ دستگاه کانکس برای زلزله زدگان کرمانشاهبه گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ ۸ دستگاه کانکس توسط مجمع خیرین سلامت چهارمحال و بختیاری به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ارسال شد.   این تعداد شامل چهار دستگاه کانکس اسکان و چهار دستگاه کانکس جهت سرویس بهداشتی به ارزش ۳۵۰ میلیون ریال می باشد.   همچنین به همراه این کانکس‌ها، اقلام مورد نیاز از جمله پتو، موکت، هیتر برقی، مواد شوینده، شیرخشک و پوشاک بچه برای زلزله‌زدگان ارسال گردید.
گفتنی است: زلزله شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ۹۶، چند نقطه از کشور بویژه در قسمت غربی را لرزاند که در کرمانشاه، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.

تولید قطعات کوچک حفاری با همکاری دانشگاه‌ها/ بروکراسی اداری از پروژه های پژوهشی نفت حذف می شود

تولید قطعات کوچک حفاری با همکاری دانشگاه‌ها/ بروکراسی اداری از پروژه های پژوهشی نفت حذف می شودمهدی عرشیان مدیر پژوهش، فناوری و ساخت شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،اظهار کرد: مرحله اول در نظر گرفته شده برای مهار آتش چاه 147 میدان نفتی رگ سفید؛ پاکسازی منطقه از مخازن ،موتور آلات، تجهیزات برقی و … دچار حریق شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در حال پاکسازی موقعیت مذکور هستیم ،افزود: بعد از اتمام خروج تجهیزات آتش گرفته شده از اطراف چاه ،تدابیر لازم برای یورش به آن اتخاذ خواهد شد.

عرشیان ادامه داد: شعله آتش بسیار تند بوده و نیروی انسانی حاضر درصحنه  با ساخت باران مصنوعی و تغییرجهت وزش باد به سمتی مخالف در حال نزدیک شدن به چاه 147 رگ سفید هستند.

مدیر پژوهش، فناوری و ساخت شرکت ملی حفاری ایران بیان کرد: بعد از خاموش شدن آتش ، تیم مشترک حفاری و مناطق نفت خیز جنوب به ارائه گزارشی درباره علل وقوع این حادثه خواهند پرداخت.

وی درباره مدت زمان لازم برای مهار فوران آتش چاه 147 رگ سفید گفت: طبق تجارب قبلی خاموش کردن آتش دو ماه به طول خواهد انجامید چرا که منطقه صعب العبور و تپه ای بوده و به راحتی نمی توان از چند زاویه به چاه حمله کرد.

عرشیان درباره ضرر اقتصادی ناشی از این آتش سوزی تصریح کرد : میزان دِبی خروجی چاه و نفتی که اکنون در حال سوختن است باید از جانب شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اعلام شود.اگرچه برخی از رسانه ها اخباری مبنی بر سوختن روزانه 8 تا 10 هزار بشکه نفت را مطرح می کنند اما باید اذعان کرد که این آمار درست نبوده  و معتقدم چیزی کمتر از این میزان در حال سوختن است.

وی درتشریح علل آتش سوزی در چاه ها و میدان های نفتی گفت: امکان غلبه بر شرایط و حوادث درون چاهی به طور تمام و کمال امکان پذیر نیست. به طور مثال در چاه 147 میدان نفتی رگ سفید همه چیز عادی بود که به ناگهان چاه فوران کرد . طبق گفته مسؤولان حاضر در صحنه این اتفاق بدون هیچگونه علائم اولیه ای اتفاق افتاده است.

مدیر پژوهش ،فناوری و ساخت شرکت ملی حفاری ایران تصریح کرد: مناطق نفتی ما شامل شاخصه هایی چون پرفشار، متوسط و کم فشار هستند و بروز هرگونه اتفاقی در مناطق پرفشار دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به استقرار تجهیزات ایمنی و کنترل کننده در  چاه های نفتی ،افزود: با وجود این امکانات، شاهد یک اتفاق آنی و غیر منتظره در میدان نفتی رگ سفید بودیم، بنابراین جلوگیری کردن از چنین حوادثی غیر ممکن است.

عرشیان ادامه داد: اگر دکل ها و چاه های میدان های  نفتی کشور مجهز به همین وسایل ایمنی نبود ،شاید در سال برای  چندین نوبت ،شاهد بروز چنین اتفاقاتی بودیم.

مدیر پژوهش، فناوری و ساخت شرکت ملی حفاری ایران یادآور شد: آخرین حادثه آتش سوزی در چاه های نفتی کشور به میدان نفت شهر بر می گردد که با گذشت سال هابعد از این اتفاق،  چندی پیش حادثه  فوران چاه 147 میدان نفتی رگ سفید رخ داد. بنابراین باید اذعان کرد که میزان حوادث رخ داده در میادین نفتی کشور با کاهش چشمگیری مواجه بوده است.

 شرکت ملی حفاری ایران برای نخستین بار موفق به ساخت تولز MLT شد

وی با بیان اینکه شرکت ملی حفاری ایران پروژه های پژوهشی بسیاری را با همکاری دانشگاه ها تعریف کرده و در حال انجام آنهاست ،افزود: برای مثال دستیابی به دانش فنی و ساخت داخلی تولزی به نام MLT نتیجه همکاری شرکت ملی حفاری با یک مرکز دانشگاهی است؛ این وسیله چشم حفاری در حین حفاری محسوب شده و هم اکنون در حال پیگیری  برای ساخت ورژن 2 آن هستیم.

عرشیان ادامه داد: MLT در حفاری کج مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی نقطه به خصوصی در عملیات حفاری آتش می گیرد با استفاده از این ابزار ،حفاری انحرافی انجام شده و با هدایت به شکل مغناطیسی ، عملیات مهار صورت می گیرد. بطوریکه نقطه مورد نظر جدا شده و با یورش به موقعیت ، چاه آتش گرفته شده خاموش می شود.

مدیر پژوهش، فناوری و ساخت شرکت ملی حفاری ایران ادامه داد: هوشمند سازی برخی تجهیزات ایمنی از دیگر اقداماتی است که با همکاری دانشگاه ها در حال انجام بوده و BOP های هوشمند از جمله آنها به شمار می رود.البته  طراحی آن آماده شده و اکنون منتظرعملی سازی آن در میدان نفتی هستیم. این وسیله نیاز به نیروی انسانی ندارد و به شکل اتوماتیک مسیر را جدا  می کند.

 ضعف در ساخت ماشین آلات حفاری به علت عدم دسترسی به تکنولوژی

وی با بیان اینکه در زمینه قطعات از پیشرفت بسیار خوبی برخورداریم، افزود: در بخش ماشین آلات به علت عدم دسترسی به تکنولوژی آن ها به اندازه دلخواه موفق نبوده ایم. برای مثال ساخت داخلی تولز MLT که با هماهنگی دانشگاه ها محقق شد،بدون دسترسی به نمونه خارجی  به مرحله طراحی و ساخت داخلی رسید.

عرشیان ادامه داد: متأسفانه به علت نبود اطلاع کامل از تکنولوژی خارجی آن ،شعاع شناسایی مغناطیسی این تولز داخلی بسیار پایین است، اگر نمونه خارجی آن در دسترس بود با مهندسی معکوس موفق به انتقال  تکنولوژی این قطعه می شدیم.

مدیر پژوهش، فناوری و ساخت شرکت ملی حفاری ایران بیان کرد: قطعات یدکی به مراتب بسیار بهتر از تجهیزات ماشین آلاتی پیشرفت داشته اند ،چرا که به لحاظ ابعادی حجم کوچکی دارند و مهندسی معکوس آن ها راحت تر است.

وی افزود: با آنالیز قطعات کوچک حفاری و کروکی برداری از دانش فنی آن ها ؛اقدام به ساخت نمونه اولیه با دانش اولیه کرده و در مرحله بعد به طور آزمایشی در میدان عملیاتی با تِست آن به بررسی ایرادات و اصلاحات نهایی طرح می پردازیم.

عرشیان ادامه داد: طبق بررسی های انجام شده، بعد از مرحله فوق ،نمونه ساخته شده حداقل 70 درصد از کارآیی جنس مشابه خارجی را دارا ست.البته بعد از گذشت یک الی دو سال از عمر کارکرد این قطعه ،متوجه ایرادهای آن شده و با اصلاح دانش فنی  به ترمیم نهایی طرح وساخت ش می پردازیم.

مدیر پژوهش ،فناوری و ساخت شرکت ملی حفاری ایران تصریح کرد: البته چند سالی است که شرکت ملی حفاری با همکاری دانشگاه ها این کار را شروع کرده و به ساخت قطعاتی با کیفیت حداقل بهتر از جنس چینی دست یافته است.

وی بیان کرد: به طور مثال با انجام مطالعاتی بر روی سختی مواد، شکنندگی و متریال به  تغییر قطعه چینی استفاده شده در عملیات حفاری با زمان کارکرد 200 تا 250 ساعت اقدام کرده  و با بومی سازی آن مدت زمان کارکردش را به 600 ساعت رسانده ایم.

 طرح های پژوهشی تا سه برابر مناقصات متوسط ،نیازی به اخذ مجوز ندارند

عرشیان با بیان اینکه اقدامات پژوهشی شرکت ملی حفاری آینده بسیار خوبی خواهد داشت، افزود: چند ماه پیش ،طبق بخشنامه جدید صادر شده از جانب مسؤولان ارشد وزارت نفت؛ در انجام طرح های پژوهشی دست ما تا سه برابر مناقصات متوسط باز بوده و نیازی به مجوز  شورای عالی پژوهش نخواهیم داشت.

مدیر پژوهش، فناوری و ساخت شرکت ملی حفاری ایران در پایان گفت: در دیدار اخیر با مدیر پژوهش شرکت ملی نفت ایران صحبت هایی مبنی بر در دستور کار قرار گرفتن انجام پروژه های پژوهشی تا 5 برابر مناقصات متوسط برای حذف بروکراسی سنگین اداری به میان آمده است.

انتهای پیام /

اثربخشی تبلیغات شبکه‌های الکترونیک اجتماعی

چکیده

تاثیر تبلیغات بر رشد و بقاء سازمان‌ها در محیط رقابتی دنیای کنونی غیرقابل انکار است. با افزایش عضویت در شبکه‌های الکترونیک اجتماعی، تبلیغات در این شبکه‌ها به مهمترین و اثرگذارترین فعالیت‌های بازاریابی تبدیل شده‌است. شبکه‌های اجتماعی مجازی از مهمترین ابزارهای ارتباطی و بازاریابی در سطح جامعه و جهان به شمار می‌آیند، که روند صعودی چشمگیری در جذب مخاطب دارند. این موضوع از شبکه‌های الکترونیک اجتماعی منبعی عظیم از مشتریان بالقوه ارائه می‌دهد که شناسایی عوامل موثر بر پذیرش تبلیغات در این شبکه‌ها را حائز اهمیت می‌سازد. پژوهش حاضر از نوع پژوهش‌های کاربردی بوده که در دسته‌ی پژوهش‌های غیرآزمایشی قرار می‌گیرد، لذا از حیث هدف کاربردی و از حیث نحوه‌ی گردآوری اطلاعات از نوع پژوهش‌های توصیفی- پیمایشی از نوع همبستگی می‌باشد که با لحاظ نمودن نمونه‌ی 188 نفری از کاربران انجام شده‌است. در این پژوهش، از آلفای کرونباخ و پایایی ترکیبی برای بررسی پایایی و از روش‌های تحلیل محتوا، تحلیل سازه و روایی تشخیصی، برای بررسی روایی استفاده شده‌است. شاخص‌های اثربخشی تبلیغات در نه بعد معرفی شدند، سپس چارچوب مفهومی ارائه‌شد و از طریق تکنیک تحلیل عاملی شاخص‌ها مورد تایید قرار گرفتند. نرم‌افزارهای تحلیلی شامل SPSS و Smart PLS بودند. با توجه به یافته‌های پژوهش، سرگرم‌کنندگی تبلیغات، احساس رنجش و آزردگی و آگاهی‌رسانی تبلیغات بر نگرش کاربران نسبت به تبلیغات اثرگذار هستند، و نگرش نسبت به تبلیغات نیز بر پذیرش تبلیغات به عنوان عامل اساسی اثربخشی تبلیغات تاثیر می‌گذارد.

کلیدواژه ها: تبلیغات؛ شبکه‌های الکترونیک اجتماعی؛ مدل تبلیغاتی؛ مدلسازی ‌معادلات‌ساختاری

نویسندگان:

محسن شفیعی نیکابادی: استادیار گروه مدیریت صنعتی، دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری، دانشگاه سمنان، ایران

 علی اصغر زارعی: دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مدیریت MBA دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری، دانشگاه سمنان، ایران

دو فصلنامه کاوش های مدیریت بازرگانی – دوره 9، شماره 17، بهار و تابستان 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

فصل‌هایی از سال که سلامت فرزندتان را بیمه می‌کنند

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند نوزادانی که در فصل زمستان به دنیا می‌آیند در بزرگ سالی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.

نوزادانی هم که در پاییز به دنیا می‌آیند کمتر در معرض ابتلا به بیماری دیابت 2 قراردارند.

۱-وقتی فصل تولد برای سلامت نوزادتان تصمیم می‌گیرد۲-فصل تولد؛ عاملی مخفی برای سلامت نوزادان از زمان تولد۳-مناسب‌ترین فصل‌ها برای به دنیا آوردن فرزند۴-فصل‌هایی ازسال که سلامت فرزندتان را بیمه می‌کنند
آمار‌ها همچنین نشان می‌دهند نوزادانی که در سه ماهه تابستان به دنیا می‌آیند، بیشتر در معرض خطر ضربان قلب نامنظم قرار دارند.
کارشناسان اعتقاد دارند با توجه به کاهش بارندگی در فصل‌های گرم سال و بالا بودن میزان آلودگی هوا، نوزادانی که در فصل‌های گرم سال به دنیا می‌آیند بیشتر به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند.

۱-وقتی فصل تولد برای سلامت نوزادتان تصمیم می‌گیرد۲-فصل تولد؛ عاملی مخفی برای سلامت نوزادان از زمان تولد۳-مناسب‌ترین فصل‌ها برای به دنیا آوردن فرزند۴-فصل‌هایی ازسال که سلامت فرزندتان را بیمه می‌کنند
با وجود بالا بودن درصد ابتلا به بیماری‌های قلبی، به دلیل تابش نورخورشید در تابستان و دریافت ویتامین D کافی توسط مادر در ماه‌های آخر بارداری، نوزادانی که در تابستان به دنیا می‌آیند کمتر به بیماری دیابت نوع یک و بیماری‌های خود ایمنی مانند آلرژی مبتلا می‌شوند.

کارشناسان دانشگاه کلرادوی آمریکا که در این پژوهش شرکت داشته اند، بر این باورند که عوامل محیطی نقشی موثر بر سلامت نوزاد و ابتلای او به بیماری‌های مختلف در سال‌های آتی زندگی دارند.

۱-وقتی فصل تولد برای سلامت نوزادتان تصمیم می‌گیرد۲-فصل تولد؛ عاملی مخفی برای سلامت نوزادان از زمان تولد۳-مناسب‌ترین فصل‌ها برای به دنیا آوردن فرزند۴-فصل‌هایی ازسال که سلامت فرزندتان را بیمه می‌کنند
در پژوهشی همسو دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا پرونده پزشکی بیش از 10 میلیون فرد در کشور‌های آمریکا، کره جنوبی و تایوان را بررسی و بیماری افراد مرتبط با ماه تولد آن‌ها را شناسایی کرده اند.

کارشناسان بر این اساس به والدین توصیه می‌کنند در صورت تمایل به فرزند آوری و وجود پیشینه خانوادگی و ژنتیکی ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی و دیابت قبل از بارداری زمان حدودی تولد فرزند خود را بررسی و تنظیم کنند.

۱-وقتی فصل تولد برای سلامت نوزادتان تصمیم می‌گیرد۲-فصل تولد؛ عاملی مخفی برای سلامت نوزادان از زمان تولد۳-مناسب‌ترین فصل‌ها برای به دنیا آوردن فرزند۴-فصل‌هایی ازسال که سلامت فرزندتان را بیمه می‌کنند
یافته‌ها در زمینه ارتباط ماه تولد با ابتلا به بیماری در مجله انجمن پزشکی رایانه آمریکا (the Journal of the American Medical Informatics Association) منتشر شده است.

منبع:Dailymail

بررسی مالکان 100 شرکت برتر اقتصاد ایران

محمد مساعد در روزنامه شرق نوشت: «این خصوصی‌سازی نیست»؛ جمله‌ای بود که حسن روحانی تیر امسال درباره اجرای سیاست‌های اصل ٤٤ بر زبان آورد و البته در هیاهوی تعابیر بعدی روحانی در همان سخنرانی گم شد؛ اما اشاره حسن روحانی به سپردن بخش‌های مهمی از اقتصاد کشور به کسانی که نه دولتی هستند و نه خصوصی، اشاره‌ای آشکار به چیزی بود که امروز امپراتوری خصولتی‌ها می‌نامیم.  اگرچه سیاست‌های کلی اصل ٤٤ قانون اساسی از گسترش مالکیت در سطح عموم مردم برای تأمین عدالت اجتماعی و تشویق اقشار مردم به پس‌انداز و افزایش رقابت‌پذیری در اقتصاد ملی سخن می‌گفت؛ اما نگاهی به وضعیت مالکیت صد شرکت برتر اقتصاد ایران در آخرین رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی نشان می‌دهد حالا و پس از چند سال کشمکش بر سر کوتاه‌کردن دست دولت از اقتصاد نه‌تنها مردم مالکیت شرکت‌های بزرگ اقتصادی کشور را برعهده ندارند؛ بلکه اداره آنها از دست دولت نیز خارج شده است. ستاد اجرائی فرمان امام، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و هلدینگ‌های وابسته به دولت بزرگ‌ترین مالکان شرکت‌های بزرگ اقتصاد ایران هستند. بااین‌حال یافتن مالک و سهام‌داران عمده واقعی شرکت‌های بزرگ کشور کار آسانی نیست؛ اگرچه می‌توان با جست‌وجو در بورس سهام‌داران اسمی این شرکت‌ها را شناسایی کرد؛ اما اغلب این شرکت‌ها تنها بازوی اجرائی نهادهای بزرگ دیگری هستند که سرمایه‌های خود را در دل شرکت‌های مختلف گسترده‌اند.  گاهی جست‌وجوی سهام‌داران عمده شرکتی به نام شرکت دیگری می‌رسد که خود به وسیله ترکیبی از سهام‌داران عمده دیگر اداره می‌شود. شرکت‌هایی که چنان در هم تنیده‌اند که گم‌نکردن سر‌نخ مدیریت‌شان نیازمند یادداشت و جست‌وجوی فهرستی از شرکت‌ها و سازمان‌های موازی و مرتبط است. گاهی یافتن سرنخی از صاحبان اصلی شرکت‌ها چنان سخت می‌شود که تنها با جست‌وجو در آرشیو نشریات مختلف می‌توان به کمک یک آگهی مزایده یا مناقصه ردپایی از مالکان اصلی آن پیدا کرد. برای مثال شرکت پخش رازی یکی از شرکت‌های بزرگ و پرسود ایران است که سهام‌داران عمده‌اش شرکت داروسازی جابر بن‌حیان، شرکت صنعتی کیمیدارو و شرکت داروسازی اسوه هستند؛ اما این تنها آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می‌رسد.  با کمی جست‌وجو خواهید فهمید که شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو صاحب٦٠ درصد سهام جابر بن‌حیان، ٥٤ درصد سهام کیمیدارو و ٦٥ درصد سهام داروسازی اسوه است و در نتیجه مدیریت هر سه شرکت با شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو (سهامی خاص) است؛ اما صاحب شفادارو کیست؟ با جست‌وجوی بیشتر برای یافتن صاحبان شفادارو مشخص می‌شود ٨١ درصد از سهام این شرکت متعلق به شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویاست؛ اما شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا متعلق به کیست؟ اینجا تنها با جست‌وجو در آرشیو نشریات می‌توانیم آگهی‌هایی را پیدا کنیم که شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا را «وابسته به بانک ملی ایران» معرفی می‌کند…      آن‌گاه است که می‌توانیم دلیل سهام ١٩‌درصدی سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در شفادارو را متوجه شده و علت حضور نمایندگان بانک ملی در مجامع سالانه آن را متوجه شویم؛ به‌این‌ترتیب می‌توان گفت شرکت پخش رازی، شرکتی دولتی متعلق به بانک ملی است. یافتن صاحبان اصلی شرکت‌های دیگر نیز گاهی به همین سختی و حتی سخت‌تر است. به همین دلیل است که اغلب رسانه‌ها در اعلام مالکیت این شرکت‌ها به ذکر عنوان خصوصی در مقابل نام بسیاری از شرکت‌ها اکتفا می‌کنند؛ حال آنکه کند‌و‌کاو بیشتر در میان اسناد و مدارک و اخبار این شرکت‌ها مشخص می‌کند بسیاری از آنها خصولتی یا دولتی هستند. در میان مالکان واقعی این صد شرکت، چند نام تکراری وجود دارد که جست‌وجو برای یافتن سهام‌داران عمده اغلب این شرکت‌ها ما را به آنها خواهد رساند. شرکت‌های سهام عدالت، هلدینگ‌های وابسته به وزارت کار و صنعت، صندوق‌های بازنشستگی نیروهای مسلح، ستاد اجرائی فرمان امام، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، شرکت‌های ملی وابسته به وزارت نفت و بانک‌های دولتی بازیگران اصلی اقتصاد ایران هستند که یا در دسته دولتی‌ها قرار دارند یا در دسته خصولتی‌ها. در‌این‌بین چند بانک و یک شرکت قطعه‌سازی متعلق به بخش خصوصی هستند (یا بهتر بگویم، دلیلی برای وابستگی آنها به نهادهای دولتی و شبه‌دولتی یافت نشد) که تعدادشان به ١٣ شرکت می‌رسد (٤ شرکت از این ١٣ شرکت وابسته به بانک پاسارگاد هستند)، ٤٣ شرکت متعلق به دولت هستند و ٤٤ شرکت باقی‌مانده در اختیار خصولتی‌ها قرار دارند. تصویری روشن از اقتصاد ملی ما که حالا به امپراتوری خصولتی‌ها تبدیل شده است.
 
سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا)

شستا وظیفه سرمایه‌گذاری و مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی با سرمایه‌های صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی را بر عهده دارد. این مجموعه عظیم اقتصادی که اکنون تحت مدیریت دولت قرار دارد، مجموعه متنوعی از دارایی‌ها را اداره می‌کند که شامل ١٧ شرکت پتروشیمی، ٩ شرکت نفتی گازی، ٣٠ شرکت تولید و پخش دارو، ١٣ شرکت سلولزی، چند شرکت تولید لوازم خانگی و کشت و دامداری است. این مجموعه سهام‌دار چهار بانک، پنج بیمه، یک شرکت تأمین سرمایه و سه شرکت کارگزاری باهنر، صبا تأمین و تأمین آینده نیز هست.

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

بنیاد مستضعفان در میان مالکان و سهام‌داران بزرگ شبه‌دولتی صورت مالی شفاف و عملکرد بسیار روشنی دارد. این بنیاد از اعلام سود و زیان سالانه‌ شرکت‌های زیرمجموعه‌اش تا کمک‌های بلاعوضش را اعلام عمومی کرده و فهرست دارایی‌هایش نیز در اختیار عموم قرار داده است. بنیاد مستضعفان به‌جز مالکیت مجموعه بانکی سینا، مجموعه هتل‌هایی از قبیل استقلال و آزادی در تهران، مجموعه تفریحی ارم‌سبز، صنایع نوشیدنی زمزم و…، سهام‌دار عمده چند شرکت نفتی و مجموعه‌های صبا و سینا در بورس نیز هست.

ستاد اجرائی فرمان امام (ره)

ستاد اجرائی فرمان امام که در سال ٦٨ و یک ماه پیش از رحلت امام‌ خمینی‌(ره) با فرمان ایشان تشکیل شد یکی دیگر از مالکان بزرگ شرکت‌های بزرگ کشور است که بازوی اجرائی‌اش در بورس، گروه تدبیر است. گروه توسعه اقتصادی تدبیر، هلدینگ‌های مختلفی را زیرمجموعه خود دارد که سهام عمده شرکت‌های مختلفی را از نفت و پتروشیمی تا مخابرات، تحت پوشش قرار می‌دهد. یافتن تصویر دقیقی از مجموعه‌ دارایی‌ها و فعالیت‌های اقتصادی ستاد اجرائی فرمان امام، به‌راحتی ممکن نیست و می‌توان حدس زد که بورس تنها قسمتی از فعالیت‌های اقتصادی این نهاد را شامل می‌شود.

تأمین اجتماعی نیروهای مسلح

سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح با نام مخفف ساتا، مسئول انجام امور درمانی و بازنشستگی نیروهای مسلح است و اگرچه آمار و اطلاعات دقیقی از فعالیت‌های اقتصادی‌اش وجود ندارد؛ اما می‌توان ردِ پایش را در بورس به شکل واضحی مشاهده کرد. بازوی اجرائی ساتا در بورس، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر است که سهام‌دار عمده مجموعه بزرگی از شرکت‌های پتروشیمی و نفت است. تأمین اجتماعی نیروهای مسلح به‌جز شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، با اسامی سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح نیز سهام‌دار قسمتی از شرکت‌های سهامی عام بزرگ است.  بررسی مالکان 100 شرکت برتر اقتصاد ایران 

با خواص بی نظیر ماست یونانی آشنا شوید

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از افکارنیوز،

در بازار انواع گوناگونی از ماست وجود دارد، اما نوعی ماست که در سالهای اخیر، شهرت زیادی کسب کرده است ماست یونانی است. چیزی که ماست یونانی را متفاوت از سایرانواع ماست می‌کند، ارزش غذایی آن است. ماست یونانی غنی از پروتئین،کلسیم، پروبیوتیک، ویتامین B12 و پتاسیم است.

همچنین ماست یونانی حاوی لاکتوز کمتری نسبت به سایر محصولات لبنی است. طی فرایند تولید ماست یونانی، لاکتوز و آب اضافی آن گرفته می‌شود، در نتیجه این ماست، خامه‌ای و غلیظ شده و طعم ترش خوشایندی دارد. ضمنا، ویژگی اسیدی این نوع ماست باعث می‌شود بدن‌تان راحت‌تر بتواند سایر مواد مغذی را جذب کند.

ماست یونانی غذایی متنوع است که می‌توانید آن را به روش‌های مختلفی به کار ببرید. می‌توانید آن را به عنوان یک میان وعده همراه با میوه‌ها و مغزها مصرف کنید. همچنین می‌توانید از آن به عنوان جایگزینی برای سس مایونز یا خامه استفاده کنید. شما می‌توانید هر روز، ۲ تا 3 فنجان ماست یونانی بدون چربی بخورید. در واقع فرقی نمی‌کند چقدر از این ماست بخورید، به هر حال فواید غذایی ارزشمند آن نصیب‌تان خواهد شد.

۱. بهبود سلامت گوارش

یکی از فواید اصلی ماست یونانی، وجود پروبیوتیک در آن است. سیستم گوارشی به طور طبیعی انواعی از باکتری‌ها را دارد که برخی خوب و برخی نیز بد هستند. باکتری‌های خوبی که شما از پروبیوتیک‌های ماست یونانی دریافت می‌کنید، به افزایش باکتری‌های خوب و مفید روده‌‌تان کمک کرده و باعث بهبود سلامت گوارش‌تان می‌شود.

مقدار زیاد باکتری‌های مفید در سیستم هاضمه کمک می‌کند تا مشکلات گوارشی‌ گوناگون برطرف شوند مانند اسهال، سندرم روده‌ی تحریک پذیر، بیماری کرون و زخم معده.

۲. نظم در دفع

پروبیوتیک‌های موجود در ماست یونانی کمک می‌کنند تا غذا در روده‌ها بهتر حرکت کرده و دفع بهتری داشته باشید. ضمنا ماست یونانی غذایی است که به راحتی هضم می‌شود. همچنین ارزش غذایی ماست یونانی کمک می‌کند گوارش سایر غذاها هم بهتر صورت بگیرد و این برای تنظیم دفع و پیشگیری از مشکلاتی چون یبوست مفید است. اجابت مزاج نامنظم می‌تواند مدفوع را خشک و سخت کند. همچنین باعث می‌شود سموم در بدن باقی مانده و هم به روده‌ها و هم به سلامت عمومی بدن به مرور زمان آسیب بزند.

۳. کمک به کاهش وزن

اگر سعی در کاهش وزن دارید، گنجاندن ماست یونانی بدون چربی در رژیم غذایی یک ضرورت است. ماست یونانی دو برابر ماست معمولی پروتئین دارد و چون برای هضم پروتئین به زمان بیشتری نیاز دارد بنابراین ماست یونانی می‌تواند برای مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه دارد. در نتیجه از اشتهای بین وعده‌های غذایی کم شده که در مسیر کاهش وزن، اتفاق خوبی است.

مطالعه‌ای در سال 2003 دریافت خوردن سه وعده ماست یونانی در روز می‌تواند چربی سوزی را افزایش بدهد. آنهایی که تحت رژیم پُر کلسیم بودند، که شامل سه وعده ماست بود، نسبت به آنهایی که فقط از کالری مصرفی‌شان کم کرده بودند، ۲۲ درصد بیشتر وزن کم کردند و 61 درصد چربی بیشتری سوزاندند. محققان همچنین دریافتند یک میان وعده در بعد ازظهر که شامل ماست یونانی بود، 24 گرم پروتئین داشت که منجر به کاهش گرسنگی، افزایش احساس سیری و به تاخیر افتادن خوردن‌های بعدی در زنان سالم شده بود. ضمنا ماست یونانی مقدار مناسبی کلسیم دارد که می‌تواند تولید چربی در بدن را محدود کند. یُد موجود در ماست یونانی برای عملکرد درست تیروئید مهم است که برای یک متابولیسم سالم، ضروری است. متابولیسم بهتر یعنی راحت‌تر وزن کم کردن.

۴. کنترل فشار خون

برای اینکه فشار خون‌تان را تحت کنترل داشته باشید بهتر است چند فنجان ماست یونانی در رژیم غدایی‌تان بگنجانید. پتاسیم این ماست به کنترل فشار خون کمک می‌کند. تنها یک فنجان ماست یونانی دارای 240 میلی گرم پتاسیم است. پتاسیم، رگ‌های خونی را منبسط کرده و مانع تنگی آنها می‌شود. این ماده‌ی معدنی، تاثیرات منفی سدیم را نیز تعدیل می‌کند.

ویتامین B12 موجود در ماست یونانی به بدن کمک می‌کند سلول‌های قرمز خونی تولید کرده و اکسیژن به تمام بخش‌های بدن از جمله قلب، بهتر برسد. ماست یونانی منبع خوبی از کلسیم و منیزیم است که گفته می‌شود به کاهش فشار خون بالا کمک می‌کند.

۵. حفظ سلامت مغز

ماست یونانی یک غذای تخمیر شده است که برای سلامت مغز هم سودمند است. پروبیوتیک، در حفظ تعادل سالم بین روده و مغز نقش دارد. روده و مغز از طریق محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال به هم مرتبط هستند؛ یعنی جایی که نرون‌های متعدد و مهمی برای سلامت روح و روان وجود دارد.

مطالعه‌ای که در سال 2014 روی حیوانات انجام شد نشان داد تخمیر خوب و کنترل شده می‌تواند مواد مغذی خاص و محتوای فیتوشیمیایی غذا را افزایش داده و منجر به تقویت سلامت ذهن شود. همچنین ویتامین B12 موجود در ماست یونانی به سلول‌های مغز این امکان را می‌دهد تا ارتباط‌های جدیدی ایجاد کنند؛ پروسه‌ای که حافظه را تشکیل می‌دهد. ویتامین B12 یک عنصر حیاتی میلین است؛ غلافی که از بسیاری از سلول‌های مغزی محافظت می‌کند. خوردن غذاهای فرآوری شده می‌تواند ریسک اختلالات نورودژنراتیو مانند آلزایمر را کاهش بدهد.

۶. مبارزه با افسردگی

میکروب‌های خوبی که در روده‌های شما زندگی می‌کنند می‌توانند بر خلق و خو و میزان اضطراب‌تان تاثیر بگذارند. خوردن روزانه‌ی ماست یونانی باعث تقویت میکروب‌های خوب و مفید در روده می‌شود، در نتیجه با افسرگی مبارزه کرده و روحیه‌‌ی بهتری ایجاد خواهد شد.

مطالعه‌ای که در اخیرا در سال 2017 انجام شد دریافت باکتری‌های پروبیوتیک موجود در ماست که زنده بودند توانسته بودند علائم افسردگی را در موش‌ها معکوس کنند. علاوه بر پروبیوتیک، پتاسیم موجود در ماست یونانی به حفظ رسانایی الکتریکی مغز و انتقال‌های عصبی کمک می‌کند و ضمنا برای انتقال سروتونین که یک فرارسان عصبی مربوط به احساسات خوب و شادی است نیز مفید است.

۷. تقویت سلامت استخوان‌ها

ماست یونانی برای سلامت استخوان‌ها نیز مفید است. ماست یونانی حاوی مواد مغذی مهمی چون کلسیم است که برای ساختن و حفظ استخوان‌ها و عضلات قوی مهم است. استخوان‌ها بدون کلسیم کافی، ضعیف شده و احتمال پوکی استخوان که یک بیماری پیشرونده است بالا خواهد رفت.

تنها یک وعده ماست یونانی می‌تواند 18.7 درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به کلسیم را تامین کند. ماست یونانی علاوه بر کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم و پروتئین نیز دارد که با هم برای تقویت سلامت استخوان‌ها مفید هستند. ضمنا ویتامین D و باکتری‌های زنده‌ی موجود در ماست یونانی، استخوان‌ها را محکم کرده و چگالی استخوانی را افزایش می‌دهند که برای پیشگیری از پوکی استخوان سودمند است.

۸. حفظ سلامت دهان و دندان

ماست یونانی با بهبود سلامت دهان و دندان به شما کمک می‌کند تا لبخند زیباتری داشته باشید. پروبیوتیک‌های موجود در این ماست، از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند. باکتری‌های خوب، رشد باکتری‌های بد درون دهان را که می‌توانند موجب مشکلات متعدد دهانی شوند (مانند بوی بد دهان) کنترل می‌کنند. ضمنا ماست یونانی می‌تواند سطح pH دهان را تعدیل کرده و محیطی نامناسب برای رشد و فعالیت باکتری‌ها ایجاد کند. ضمنا ماست یونانی یک منبع بسیار عالی از کلسیم و پروتئین است که دو ماده‌ی مغذی مهم برای سلامت دهان و دندان هستند.

۹. تقویت سیستم ایمنی

اگر می‌خواهید به دور از بیماری‌ها باشید، داشتن سیستم ایمنی قوی یکی از ضروریات آن است. برای تقویت سیستم ایمنی می‌توانید ماست یونانی بخورید. ماستی که باکتری‌های زنده دارد می‌تواند منجر به افزایش سلول‌های ایمنی شود. باکتری‌های سالم موجود در ماست، به سلول‌های تقویت کننده‌ی ایمنی بدن‌تان سیگنال می‌دهند تا قوی‌تر شده و با میکروب‌های مضر بجنگند.

میکروب‌های مفید به بدن کمک می‌کنند مواد مغذی را به خوبی جذب کرده و سیستم گوارشی را نیز تقویت می‌کنند. این دو عامل برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی، مهم هستند. همچنین ماست یونانی مواد مغذی چون پروتئین، کلسیم، یُد و پتاسیم دارد که همگی برای حفظ سلامت بدن مهم هستند.

 

مقایسه الگوی روان شناختی بخشایش گری غربی با بخشایش گری در قرآن

چکیده

هدف پژوهش حاضر مقایسه سطوح الگوی اسلامی بخشایش گری با الگوی روان-شناختی غربی بود. در الگوی روان شناختی غربی و در مدل ان رایت (1991)، بخشایش گری شامل چهار سطح افشاسازی، تصمیم گیری، اقدام و عمیق سازی است. در این راستا، به منظور مقایسه سطوح بخشایش گری الگوی غربی با دین اسلام از تحلیل محتوا و استخراج متون مربوط به بخشایش گری از روش سبک-شناسی کامپیوتری به همراه تورق کتاب های مهم دینی استفاده شد. پس از تفحص در قرآن کریم مشخص شد که چهار کلمه عفو، صفح، غفران و رحمت بیشتر مواقع در کنار هم آورده شده اند و ترتیب توالی آنها معنای عمیق تر شدن فرایند بخشیدن را نشان میدهد. در اسلام ما شاهد تاکید زیادی بر رحمت و بخشش هستیم که بازتابی از رحیم و بخشنده بودن خداست و نشان دهنده غنی-بودن بافت فرهنگ اسلامی است.

کلیدواژگان: بخشایش گری، الگوی اسلامی، الگوی غربی

نویسنده:

شهروز نعمتی

مجله پژوهش های اخلاقی – سال هفتم، شماره 3، بهار 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

سایه افسردگی بر سر کودکان مناطق زلزله زده/ از کودکان بم و ورزقان چه خبر؟

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) 16مهر ماه سال جاری بود که لیلا محمدی‌نیا، دکترای تخصصی سلامت در حوادث و بلایا که مطالعاتی در حوزه تاب آوری کودکان در بلایا انجام داده است، یادداشتی با محور «کودکان در حوادث و بلایا مغفول مانده‌اند/ اتاق فکر نداریم» در اختیار خبرگزاری ایکنا قرار داد که در این یادداشت نسبت به نبود استراتژی و برنامه درست نسبت به حمایت از کودکان در حوادث و بلایا اظهار نگرانی شدید شده بود. همچنین در این یادداشت پیشنهاد تشکیل اتاق فکر با محوریت حمایت از کودکان در حوادث و بلایا مطرح شده بود.

و اکنون پس از گذشت یک ماه و اندی از انتشار این یادداشت و وقوع زلزله منطقه غرب کشور که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از هموطنانمان و وارد آمدن آسیب روحی و جسمی به کودکان این سرزمین شده است، بیش از پیش مسئله توجه به کودکان در بلایا و حوادث باید مطرح شود. در همین خصوص مصاحبه ای با لیلا محمدی‌نیا در خصوص وضعیت روحی کودکان در بلایا و حوادث و اقداماتی که باید در این خصوص صورت بگیرد، انجام دادیم.

کودکان زلزله زده اکنون در مرحله شوک هستند، سپس وارد فاز انکار و در نهایت افسردگی می شوند

وی با تأکید بر اینکه افسردگی یکی از مسائلی است که بعد از حوادث و بلایا کودکان دچار آن می شوند، اظهار کرد: با توجه به اخباری که از زلزله اخیر می شنویم مطرح می شود که بچه های بسیار کوچک هنوز نمی دانند در اطراف آنها چه اتفاقی رخ داده است اما بچه هایی که کمی بزرگ تر هستند اکنون در فاز شوک هستند و بعد از گذشت مدت کوتاهی وارد فاز انکار و سپس وارد مرحله افسردگی می شوند.

محمدی‌نیا از نگرانی کارشناسان حوزه کودکان از افسردگی کودکان مناطق زلزله زده سخن گفت و اظهار کرد: اختلالی با عنوان اختلال استرس بعد از ضایعه روانی «PTSD» وجود دارد که در این اختلال افسردگی به اوج می رسد و به بیماری شایع تبدیل می شود.

متولی یکپارچه برای رسیدگی به مشکلات روانی کودکان مناطق زلزله زده وجود ندارد

وی با ابراز تأسف از اینکه یک متولی یکپارچه برای رسیدگی به مشکلات روانی کودکان مناطق زلزله زده وجود ندارد، گفت: در حال حاضر از نهادهای مختلف برای رسیدگی به مشکلات روانی کودکان به منطقه حادثه دیده رفته و همه در حال انجام کار هستند از جمله مهدکودک سیار فعال کرده و بازی درمانی و تأتر درمانی انجام می دهند، تعدادی از خیریه ها نیز در این زمینه فعال هستند اما باید پرسید که آیا همه منطقه تحت پوشش خدمات روانی قرار گرفته است؟ این خدمات تا چه حد تخصصی است و تا چه زمانی تداوم خواهد داشت؟

در چنین حوادثی افسردگی یک تا سه ماه بعد از حادثه خود را نشان می دهد

این دکترای تخصصی سلامت در حوادث و بلایا با تأکید بر اینکه در چنین حوادثی افسردگی یک تا سه ماه بعد از حادثه خود را نشان می دهد، گفت: اگر هم اکنون در بحران روانی به وجود آمده برای کودکان دخالت نکنیم، کودکانی که اکنون تحت تأثیر این حادثه قرار گرفته اند در بزرگ سالی به افرادی افسرده تبدیل می شوند؛ در این حادثه یک پسر 16 ساله عنوان کرده بود که کسی به داد من نرسید و خودم جسد پدر و مادرم را از زیر آوار بیرون کشیدم (افراد زیر 18 سال از نظر سازمان بهداشت جهانی کودک محسوب می شوند) این فرد اکنون نیازمند دریافت حمایت های روانی است اما چه کسی باید این کودک را شناسایی و به وی خدمات روانشناسی و مشاوره ارائه دهد؟

یک سازمان منسجم حمایتی برای بچه ها وجود ندارد

وی تصریح کرد: مشکل ما این است که همچنان اتاق فکری برای ساماندهی و برنامه ریزی ارائه خدمات حمایتی روانی ویژه کودکان آسیب دیده در حوادث و بلایا نداریم و یک سازمان منسجم حمایتی برای بچه ها وجود ندارد.

محمدی‌نیا با ابراز تأسف از اینکه همچنان در حال انجام موازی کاری در مناطق زلزله زده هستیم، عنوان کرد: مشکلی که ما داریم این است که خیلی ها همچنان در بلایا و حوادث بچه ها را نمی بینند. حتی در بسیاری از حوزه های درمانی نیز آمار دقیق کودکان را نداریم در حالی که نیازهای کودکان متفاوت است و وقتی از یکی از مراکز معتبر کشور آمار مربوط به کودکان را خواستم عنوان شد که ما بچه ها را داخل خانواده تعریف می کنیم و آمار مجزایی نداریم در حالی که بچه ها ویژگی های متفاوت و نیازهای متفاوت دارند و باید به عنوان یک گروه مجزا تعریف شوند.

بچه هایی که در حادثه بم و یا ورزقان آسیب دیدند اکنون چه وضعیتی دارند؟

وی مطرح کرد: این سؤال مهم اکنون وجود دارد که بچه هایی که در حادثه بم و یا ورزقان آسیب دیدند حالا چه وضعیتی دارند؟ اگر یک سازمان مشخص برای پیگیری این مسئله نداشته باشیم این کودکان بزرگ شده و با آسیب هایی که دیده اند وارد جامعه می شوند.

این دکترای تخصصی سلامت در حوادث و بلایا در پاسخ به این سؤال که تا چه زمانی تیم های روانشناسی باید در منطقه آسیب دیده حضور و فعالیت داشته باشند، گفت: مسائل مربوط به انسان ها پیچیده است و با توجه به اینکه در اتفاق های مشترک و مشابه طیف آسیب وارده به افراد متنوع و متفاوت است و افراد واکنش های متفاوتی را به یک حادثه می دهند نمی توان زمان دقیقی را برای پایان مأموریت گروه های روانشناسی تعریف کرد. البته نگرانی عمده اکنون این است که آیا کمک های ارائه شده به مردم آسیب دیده تداوم خواهد داشت؟

وی که به صورت تخصصی بر روی تاب آوری کودکان در حوادث و بلایا کار کرده است در پایان سخنانش تصریح کرد: پس از حوادث و بلایا باید تلاش کنیم وضعیت افراد را به حالت عالی برگردانیم و هر چه این مدت کوتاه تر باشد ما می توانیم بگوییم که فرد و جامعه تاب آوری بیشتری دارد، اما سؤال اینجاست که مردم سایر مناطق و به طور کلی و محیط جامعه تا چه حد و تا چه زمانی کمک خواهد کرد تا وضعیت زندگی آسیب دیدگان به حالت عادی بازگردد. انچه در دنیا مطرح می شود این است که وقتی مدرسه در مناطق آسیب دیده دوباره شروع به فعالیت کند و فرایند طبیعی خود را بازیابد، نشان می دهد که جامعه ریکاوری شده و به حالت اولیه خود بازگشته است بنابراین باید تلاش کنیم هر چه زودتر بچه ها در کنار اعضای باقی مانده خانواده خود باشند مدرسه رفتن را آغاز کنند.

برای مطالعه یادداشت «کودکان در حوادث و بلایا مغفول مانده‌اند/ اتاق فکر نداریم»  اینجا را کلیک کنید!

تبیین الگوی عملکرد رسانه در راستای تقویت کارکردهای خانواده اسلامی

چکیده

ازمنظر قرآن کریم، حکمت تشکیل خانواده رسیدن به آرامش روانی است. براین‏ اساس در سوره شریفه روم بیان شده که « …از نشانه‌های او این است که از جنس خودتان همسری آفرید تا در کنارش آرام گیرید…(آیه21)» .این مطلب به بهترین شکلی به ابعاد اجتماعی و فردی خانواده اشاره دارد. سبکی که خانواده برای تعامل با فرزندان انتخاب می‏ کند بر انتخاب ارزش‌های ایشان و همچنین از جمله حقوق فرزندان، به ایشان در تشکیل خانواده کمک می ‏کند. این امر به ‏طور طبیعی با تأکید بر ارزش‌های اسلامی تدوین می‏ شود و بیانگر ارتباط دو جانبه کارکردها و تقویت ارزش هاست. کارکردهای رسانه در تبیین و ترویج ارزش‌های خانواده از دیدگاه اسلام در کنارِ کارکردهای رسانه در تأمین نیاز مخاطبان قابل بررسی است. این مقاله با تکیه بر پژوهش اسنادی به جمع ‏آوری اطلاعاتی در مورد عملکرد رسانه‏ های داخلی به ‏ویژه تلویزیون در تقویت کارکردهای خانواده اسلامی پرداخته است و با نگاهی تحلیلی بر حجم گسترده‌ای از منابع و تحقیقات موجود، تلاش شده تا الگویی برای کارآیی مؤثر رسانه‏ ها در تأمین نیاز مخاطبان تعریف شود.

کلیدواژه ها: کارکردهای رسانه؛ کارکرد حمایت؛ کارکرد جامعه‏ پذیری؛ کارکرد عاطفه ـ همراهی؛ کارکرد تأمین پایگاه اجتماعی؛ کارکرد نظارت اجتماعی

نویسنده:

زهره خوش‌نشین: استادیار دانشگاه خوارزمی

فصلنامه مطالعات فرهنگ – ارتباطات – دوره 16، شماره 29 – شماره پیاپی 61، بهار 1394.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

جو اخلاقی ادراک شده در سازمان: مفاهیم و طبقه بندی ها

چکیده

در حالی که سازمان ها دربرگیرنده جو های اخلاقی متعددی هستند، جو اخلاقی ادراک شده برای اکثر سازمان ها حائز اهمیت بوده و بر رفتار اخلاقی کارمندان تاثیر است. منابع انسانی در دنیای امروز، بهترین مزیت رقابتی هر سازمان تلقی می شود و انسان بیش از هر زمان دیگر، در تئوری های سازمان و مدیریت اهمیت پیدا کرده است. منابع انسانی به همان اندازه که می تواند سازمان ها را در رقابت یاری کند، همچنین می تواند مانعی جدی بر سر راه سازمان باشد. روش تحقیق این پژوهش توصیفی- تحلیلی است و جمع آوری داده ها به صورت کتابخانه ای انجام شده است. در این پژوهش تلاش گردیده تا مدل ها و مفاهیم جو اخلاقی ادراک شده از دیدگاه نظریه پردازان گوناگون مورد بررسی قرار گیرد. از میان طبقه بندی های گوناگون درباره جو اخلاقی ادراک شده، نظریه جو اخلاقی ویکتور و کالن، نظریه پیوستار جو اخلاقی ویداور و کوهن، نظریه جو اخلاقی وبر و نظریه فرآیندهای روانی تصمیم گیری اخلاقی آرناد در این پژوهش بررسی شده اند.

کلیدواژگان: جو اخلاقی ادراک شده، اخلاق کسب و کار، اخلاق کاری، اخلاق حرفه ای، اخلاق سازمانی

نویسندگان:
سیدمجتبی محمودزاده، محمدحسین شجاعی

مجله پژوهش های اخلاقی – سال هفتم، شماره 3، بهار 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

اجرا شده توسط: همیار وردپرس