آتشی فراتر از صندوق های رای مرکز رصافه بغداد

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از ایرنا، آتش سوزی بعدازظهر یکشنبه در یکی از مراکز کمیسیون عالی مستقل انتخابات – نهاد برگزار کننده انتخابات در عراق – پس از چند ساعت تلاش 40 تیم آتش نشان، سرانجام به خاموشی رضایت داد اما به نظر می رسد آتش فتنه اختلاف و تنش بر سر نتایج انتخابات قرار نیست به این زودی فروکش کند.
پارلمان عراق چهارشنبه شب در جلسه ای فوق العاده که با اکثریت نمایندگان بازنده در انتخابات برگزار شد، با استدلال تخلفات و تقلب گسترده، برکناری اعضای کمیسیون انتخابات و بازشماری دستی همه آراء را مصوب کرد، مصوبه ای که مورد اعتراض نامزدهای پیروز در انتخابات قرار گرفت و آن را کودتا علیه مشروعیت و دموکراسی خواندند.
هر چند بطلان کامل نتایج انتخابات، خواسته ای بود که برخی شخصیت ها و احزاب ناکام از روز نخست اعلام نتایج انتخابات بر زبان می راندند و بسیاری نیز در آن زمان شاید با لبخند و شوخی بدرقه اش می کردند اما هر چه گذشت جدی تر مطرح شد و به نظر می رسد آتش سوزی امروز، تنور بطلان انتخابات را حسابی و دست کم برای دو گروه گرم و آماده کرده باشد.
دسته نخست احزاب و شخصیت های بزرگ بازنده در انتخابات اخیر هستند که هستی سیاسی خود را در معرض تهدید یا زوال می بینند و بر این تصور هستند که با برگزاری مجدد انتخابات ممکن است بتوانند کرسی های بیشتری بدست آوردند و آب رفته را به جوی بازگرداندند.
دسته دوم به نظر می رسد همان گروههایی هستند که از چند ماه پیش از برگزاری انتخابات، به بهانه عدم بازگشت چند میلیون آواره جنگ داعش به مناطق خود در شمال و غرب عراق، خواستار تعویق زمان برگزاری انتخابات دست کم به مدت شش ماه بودند. سیاست های رسمی و مخفی ریاض و واشنگتن نیز حامی این ایده بود و سفرای این دو کشور و نیز جریان های نزدیک به آن تلاش بسیاری در این زمینه کردند اما با ایستادگی دولت و مجلس انتخابات در موعد مقرر – 22 اردیبهشت – برگزار شد.
مخالفان تعویق انتخابات در آن زمان، مهمترین انگیزه برای خواسته خود را وارد کردن کشور به مرحله خلاء قانونی و دولت موقت می دانستند که زمینه برای مداخلات داخلی و خارجی برای تغییر بنیادین در روند سیاسی این کشور و فراهم کردن بستر برای حاکمیت نیروهای همسو با ریاض و واشنگتن و تغییر اساسی در رویکردهای داخلی و منطقه ای عراق را فراهم خواهد کرد، همان هدفی که نتوانستند از طریق اشغال عراق در سال 2003 و هجوم داعش در سال 2014 تحقق بخشند.
طرفداران بازشماری مجدد و دستی آرا در درون و بیرون پارلمان چنین استدلال می کردند که با توجه به شک و شبهه های موجود در خصوص انجام تخلفات و تقلب گسترده مخصوصا در برخی شهرها و مراکز رای گیری، این امر می تواند اطمینان لازم را به شهروند عراقی درخصوص سلامت انتخابات بدهد و روند دموکراسی را تقویت کند.
اکنون با آتش گرفتن یکی از انبارهای مهم صندوق های رای در منطقه الرصافه بغداد (شرق دجله) شک و شبهه ها بازهم بیشتر شده است. اظهارنظرها و عکس و ویدئوهای منتشر شده در رسانه ها و فضای مجازی عراق از صفر تا صد است، یک طرف می گوید صندوق های حاوی آرا هیچ آسیبی ندیده است و دیگری می گوید همه صندوق ها سوخته و از بین رفته است. امری که باز هم سردرگمی بیشتری برای ناظران و بویژه شهروند عراقی دربرخواهد داشت، شهروندی که این بار از اساس نسبت به جدی بودن و سلامت انتخابات مشکوک بود و به همین دلیل مشارکت در انتخابات تنها 44.5 درصد شد.
رصد اخبار و اظهارنظرها در روزهای اخیر و بویژه پس از حادثه آتش سوزی امروز نشان می دهد آن دسته از تحلیل های رسانه ای که می گفتند سناریوی برگزاری مجدد از فردای اعلام نتایج آماده شده و گام به گام پیش رفته است قابل دفاع تر بنماید.
بر اساس این نظریه، تعدادی از شخصیت های سیاسی و احزاب با نفوذ از فردای اعلام نتایج و مشخص شدن ناکامی خود، طرحی آماده کردند که از برسمیت نشناختن نتایج شروع شد و اکنون – پس از آتش سوزی امروز – به مرحله غیرممکن بودن بازشماری و درنتیجه اطمینان از سلامت انتخابات رسیده است، پروسه ای که نتیجه منطقی و عملی آن چیزی جز ضرورت ابطال انتخابات وبرگزاری مجدد آن نیست.
این منابع همه تلاش های جلو و پشت پرده عده ای از نمایندگان پارلمان از جمله مصوبه اخیر مبنی بر برکناری اعضای کمیسیون انتخابات و بازشماری آرا را بخشی از همین سناریوی از پیش تعیین شده می دانند.
بر این اساس، حادثه آتش سوزی انبار صندوق های رای در بغداد که مقامات مسئول آن را عمدی خوانده اند، طرفداران ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن را گامی دیگر به تحقق خواسته و اجرایی شدن طرح از پیش آماده شان کرده است و آنها از هم اکنون برای برگزاری انتخابات جدید همزمان با انتخابات شورای شهر که چند ماه دیگر برگزار می شود، آماده می شوند.
درهمین راستا و درحالی که آتش مرکز نگهداری صندوق های رای همچنان شعله می کشید، ‘سلیم الجبوری’ رئیس پارلمان کنونی و از بازندگان بزرگ انتخابات اخیر در اظهارنظری صریح، آتش سوزی رصافه را اقدامی درجهت از بین بردن حقائق دانست و با اشاره به تقلب و تخلفات انجام شده در انتخابات، خواستار برگزاری مجدد آن شد.
درحالی که ساعتی از اعلام خاموشی آتش انبار صندوق های رای گذشته است و درحالی که هنوز مشخص نیست میزان صندوق های رای و نیز دستگاه های ثبت الکترونیکی آرای از بین رفته چقدر است و آیا هنوز امکان بازشماری آرا – هر چند با تاخیر چند روزه- وجود خواهد داشت، اما تا همین جا هم این امر مسلم به نظر می رسد که این آتش همان اندک اطمینان و باور شهروند عراقی به انتخابات اخیر را نیز دود کرد و با خود به هوا برد.
اکنون در شرایط کاملا ابهام آلود سیاسی در عراق باید منتظر ماند و دید رهبران سیاسی عراق چه تدبیری برای مهار آتشی که دیگر از عرصه نتایج چهارمین دوره انتخابات پارلمانی فراتر رفته و به دامن کل روند سیاسی این کشور افتاده است خواهند داشت.
ظهور داعش تنها چند ماه پس از برگزاری انتخابات 2014 تجربه بسیار تلخی است که ناظران را بیش از پیش نسبت به تحولات هفته های اخیر و پیش رو در عراق و احتمال بروز یک رویداد خارق العاده و غیر منتظره دیگر بویژه در صورت ابطال انتخابات و تاخیر در تشکیل دولت و ورود کشور به مرحله خلاء قانونی نگران کرده است.
گزارش از : محمدکاظم جعفری
شبک**خاورم**380**1708

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس