تعاملات خارجی دانشگاه علامه طباطبایی افزایش می یابد

حسین سلیمی روز پنجشنبه در گفت و گوی خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا با وی اظهار داشت: طی ماه های گذشته دفاتر مشترک و متقابلی را با دانشگاه های مطرح دنیا تاسیس کرده ایم که به طور نمونه نخستین مرکز زبان فارسی ایرانی در دانشگاه ‘نبریخا’ کشور اسپانیا راه اندازی شد.
رییس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دفتر دانشگاه ‘نبریخا’ کشور اسپانیا نیز به صورت متقابل طی هفته های آینده در دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح خواهد شد.
وی افزود: همچنین با دانشگاه اوراسیا که از بزرگترین دانشگاه های کشور قزاقستان است، تفاهم نامه ای منعقد و دفتر دانشگاه علامه طباطبایی در آن مرکز علمی افتتاح شده است؛ اوراسیا نیز دفتر خود را هفته گذشته در دانشگاه علامه افتتاح کردند.
سلیمی با بیان این که کار مشابهی نیز در همین زمینه با برخی از دانشگاه های فرانسه خواهد داشت، ادامه داد: همچنین دانشگاه علامه طباطبایی در مهرماه جاری دانشجوی مشترک در سه رشته مختلف با دانشگاه های مطرح خارجی خواهد گرفت به گونه ای که دانشجویان یک سال در این مرکز علمی و یک سال در دانشگاه طرف قرارداد مشغول به تحصیل خواهند شد.
رییس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: رشته های زبان شناسی، مطالعات منطقه ای و ایران شناسی به صورت مشترک به دانشگاه های برجسته روسیه و قزاقستان برگزار خواهد شد و امیدوارم تا سال آینده بتوانیم 5 رشته مشترک دیگر را هم با سایر مراکز علمی معتبر جهانی راه اندازی کنیم.

** دانشگاهیان دنیا نگاه موافقی به خروج آمریکا از برجام ندارند
رییس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین در خصوص تازه ترین بدعهدی رئیس جمهوری امریکا مبنی بر خروج از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) گفت: دانشگاهیان دنیا همچون همتایان ایرانی خود، نگاه موافقی نسبت به خروج آمریکا از برجام ندارند به گونه ای که حتی برندگان جایزه نوبل و دانشمندان برجسته جهان با نگارش نامه ای به دونالد ترامپ، تمکین او را به قوانین بین المللی خواستار شدند.
سلیمی یادآور شد: 13 دانشگاه سطح یک کشور هم اخیرا اطلاعیه ای را منتشر و چنین رویه ای غیر قانونی را محکوم کردند که گویای دیدگاه های جامعه دانشگاهی کشور است.
وی در ادامه در مورد تاثیر خروج آمریکا از برجام بر روند توسعه علمی کشور اظهار داشت: اگر بتوانیم با سایر کشورهایی که در جریان توسعه علمی دنیا هستند؛ همکاری های نزدیکی داشته باشیم؛ به طور حتم تاثیر چندانی نخواهد داشت.
سلیمی گفت: با برجام، گشایش های علمی جدی در روابط دانشگاهی ایران با دنیا ایجاد شد و دانشگاه های کشور از آن بهره مند شدند که هم اکنون نیز در جریان است و بر همین اساس، معتقدم اعلام خروج آمریکا از برجام تاثیر زیادی در گشایش های صورت گرفته نخواهد داشت.
به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از ایرنا، ترامپ طی روزهای گذشته بدون در نظرگرفتن پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی که آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع صالح 11 بار آن را تایید کرده است، در اقدامی یک جانبه از توافق بین المللی هسته ای ایران خارج شد.
این اقدام با مخالفت گسترده کشورهای مختلف، مجامع بین المللی و نهادهای مردمی مدنی مواجه شد و تنها شمار اندکی از رژیم های منطقه ای از جمله رژیم صهیونیستی، عربستان، بحرین و امارات از آن حمایت کردند.
علمی**9187**2017

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس