خرم‌آباد| اجرای طرح "تاپ" می‌تواند تحول اساسی در ایران ایجاد کند

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، برات قبادیان ظهر امروز در کارگروه اشتغال لرستان که در استانداری لرستان برگزار شد اظهارداشت:  به جد به منش یا تغییر پارادایم مدیریت در ایران اعتقاد دارم چون اساسا نگاه ما برای امور سنتی است بنابراین لازم است یک بار بنشینیم و این نگاه را تغییر دهیم.

وی افزود: اساسا توسعه کشورمان از حدود 15 سال پیش که نخستین چاه نفت در مسجد سلیمان زده شد بر اساس هزینه منابع‌مان بوده است یعنی ما منابع‌مان را هزینه کرده‌‎ تا کشور را توسعه و اداره کنیم.

معاون آموزش و پژوهش وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: ما نفت را به عنوان یک ذخیره مادی و یک منبع الهی  که خداوند در این مملکت گذاشته است در این 100 سال روی آن کار کردیم و هیچ گاه ننشستیم سایر مزیت و  ظرفیت‌های کشور را ببینیم.

وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های مختلف هر استان نمی‌شود برای همه استان‌ها یک نسخه پیچید؛ بحث تغییر پارادیم مدیریت تنها مربوط به لرستان نیست بلکه مربوط به کل کشور است پس ما باید یک نگاه  و بازنگری اساسی در نگاهمان برای اداره امور کشور داشته باشیم.

قبادیان گفت: اساسا علم یک چیز می‌گوید و ما طوری دیگر مدیریت می‌کنیم و هیچ گاه از اصول مدیریت در مسائل مختلف اداره امور استفاده نکردیم که همین یکی از مشکلات است.

وی تصریح کرد: رویکرد جهانی به سمت توسعه پایدار است و هفده هدف به عنوان اهداف توسعه پایدار هزاره سوم در سال 2000 در سازمان ملل تصویب شد که این اهداف حاصل تاریخ مدیریت جهانی ماقبل سال 2000 است بنابراین با توجه به تجربه‌ای که بشر داشته برای هزاره سوم  اهدافی را مشخص کردند.

معاون آموزش و پژوهش وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: صنایعی در هزاره سوم صنعتی می‌ماند که نوآوری  داشته باشد. اطمنیان دارم در کشورمان روی این مسائل کار نکردیم پس باید گفت نمی‌توانیم جزیره‌ای جدا از این دنیای پیچیده باشیم و نمی‌توانیم دور کشورمان یک دیوار بکشیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 2015 بحث توسعه پایدار مطرح و تصویب شد اظهارداشت: در سال 2016 در پاریس بحث تغییر  آب و هوا به دنبال این قضیه مطرح  شد که غیر از آمریکا که اخیرا به دلایلی خارج شد بقیه کشورها این بحث را قبول دارند و دارند پیش می‌برند؛ دولت‌ها  تجار، شهروندان، سازمان های مردم نهاد و همگی بسیج شدند تا کمک کند این اهداف به ثمر بنشیند.

معاون آموزش و پژوهش وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از تعریف‌های  توسعه پایدار را برآورده کردن نیازهای نسل کنونی به صورت مطلوب بدون اینکه منابع نسل های آینده به خطر بی افتد دانست و افزود: نسل‌های آینده نیز به گردن ما حق دارند بنابراین آب، خاک، هوا و محیط زیست و هم منابع و ثروت‌هایی که خدا داده است مربوط به یک نسل نیست و سخت است در کشورهایی که برنامه ندارد این تعریف را بخواهند اجرا کنند.

وی عنوان کرد: در نظر نگرفتن توسعه پایدار سبب شده است تا ما سوخت‌های فسیلی را بسوزانیم و مشکلات عدیده‌ای ایجاد کنیم، حتی در  بخش کشاورزی که می‌تواند توسعه پایدار باشد وقتی درست استفاده نشود خود تبدیل به آلاینده می‌شود.

قبادیان با اشاره به اینکه گازهایی که از کارخانه‌ها  و معادن متصاعد می‌شود سبب شده بحث توسعه پایدار جدی گرفته شود بیان کرد: از هر کودکی که در شهرهای بزرگ متولد می‌شود برخی از همان بدو تولد مشکل دارند پس باران های اسیدی و مشکلات دیگر را نمی‌توانیم نادیده بگیریم.

وی گفت: 15 چالشی که تا سال 2050 در نظر گرفتند چالش‌های جدی بشریت است و بسیاری از کشورها از هم اکنون  برای آن برنامه ریزی کرده و سراغ جایگزین‌های پایدار رفته اند برای مثال به جای نفت، گاز و ذغال سنگ به سمت استفاده از انرژی خورشیدی، باد و آب رفته‌اند.

معاون آموزش و پژوهش وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: گازهای گلخانه‌ای دارند افزایش پیدا می‌کند و یخچال‌های  قطبی آب می‌شوند که پیش بینی می‌شود اگر این روند ادامه پیدا کند خیلی از شهرها و حتی کشورها مانند هلند و جزایر  زیر آب بروند.

وی با بیان اینکه دنیا به دنبال اقتصاد سبز حرکت می‌کند اظهارداشت: می‌توان کل برق خاورمیانه را از صحراهای خوزستان بگیریم و ریزگرد هم نداشته باشم.

قبادیان افزود: پنج میلیون دانشجو در دانشگاه‌ها داریم که منابع انسانی، دانش، فکر و مغز افزارهای ارزانی برای استان لرستان هستند؛ شرایط محیطی علمی بخش کشاورزی را خداوند داده است و به لحاظ زراعت و محصولات زراعی ده‌ها تخصص نیاز دارد که نیاز است دانشجویان و اساتید را به کار بگیریم.

وی عنوان کرد: طرح تاپ می‌تواند تحول اساسی در کشور ایران ایجاد کند؛ یک میلیون و 200 هزار دانشجو ارشد و دکتری داریم که 600 هزار مسئله را در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند شناسایی و 600 هزار مسئله را تصویب کنیم.

معاون آموزش و پژوهش وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: به طرح کارورزی خیلی خوشبین نیستم که جواب دهد چرا که کاستی‌های این طرح کم نیست.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس