تقاضا‌هایی القایی حوزه سلامت؛ غیر اخلاقی و مخالف فرهنگ اسلامی

کسب درآمد پزشکی از طریق تقاضای القایی نامشروع و غیر حلال است   رضا مسائلی، مدیرکل اداره نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، با اشاره وجود تقاضا‌های القایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در نظام سلامت، اظهار کرد: موضوع تقاضای القایی در همه دنیا مطرح بوده و چیزی نیست که فقط در کشور ما رخ بدهد، اما آنچه مهم است، نظارت سیستم‌های حاکمیتی و نظارتی بر امر تجویز منطقی دارو و تجهیزات پزشکی برای پیشگیری در زمینه تقاضا‌های القایی است.   مسائلی افزود: این نظارت از طریق نوشتن گایدلاین‌ها و دستورالعمل به وجود می‌آید، وزارت بهداشت نیز این امر را در اولویت و دستور کار خود قرار داده است.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت به ویژه در این دوره برای اجرای طرح تحول سلامت توجه جدی را در راستای صرفه‌جویی، برنامه‌ریزی دقیق و استفاده بهتر از منابعی که در اختیار دارد، همکاری معاونت درمان و اعضای هیئت علمی و انجمن‌های تخصصی در دستور کار خود قرار داده است.
مشاور وزیر بهداشت با تأکید بر فرهنگ‌سازی و ایجاد نگرش مثبت در جامعه پزشکی برای کاهش تقاضا‌های القایی، عنوان کرد: ما باید به عنوان سیاست‌گذاران بهداشتی در کشور فرآیند‌هایی را با مشارکت تمامی سیستم‌های حاکمیتی نظیر بیمه‌ها و تأمین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی و متولیان امر درمان، مدیریت کنیم تا منجر به ایجاد تقاضای القایی نشود.
وی با بیان اینکه تقاضای القایی برای بیمار و اقتصاد سلامت لطمات جبران ناپذیری در پی دارد، گفت: باز هم تأکید می‌کنم که باید بر پایه بنیان‌های اخلاق پزشکی و فرهنگ و تفکر اسلامی در جهت پیشگیری و کاهش تقاضا‌های القایی حرکت کنیم.   مدیرکل نظارت به تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو تأکید کرد: پزشکی که از راه تقاضای القایی به تحصیل مال می‌پردازد، مال او نامشروع و درآمدش طیب و حلال نیست.   مسائلی با تأکید بر اینکه یکی از دلایل به وجود آمدن تقاضا‌های القایی عدم شفافیت و ثبت آمار است؛ یادآور شد: در ایران آماری از تقاضا‌های القایی وجود ندارد، چرا که آماری از آن‌ها ثبت نمی‌شود به همین دلیل ما از طریق ایجاد گایدلاین‌ها و دستور‌العمل‌ها به دنبال شفافیت و ثبت آمار هستیم تا بتوانیم از این طریق کاهشی را در تقاضا‌های القایی شاهد باشیم.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس