پیشرفت جوامع موجب فراموشی آواهای سنتی است/مرکز پژوهشی موسیقی سنتی در بندرعباس راه اندازی می شود

به گزارش تجهیزات نمایشگاهی پرشین آزما به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعید موحدی، معاونت فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز، اظهار کرد: یکی از المان های بومی استان هرمزگان ظرفیت های موسیقی آن است که طی سال های مختلف با چهره های شاخصی چون استاد قنبر راستگو خود را نشان داده است.

معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با اشاره به اینکه بخش خصوصی برگزار کننده کنسرت ها است، تصریح کرد: آخرین کنسرت موسیقی سنتی که مجوز اجرای آن توسط فرهنگ و ارشاد صادر شد، اجرای گروه زار بندرلنگه در فرهنگسرای آوینی بود.

وی با بیان اینکه گسترش موسیقی سنتی حرف اول و آخر را می زند، گفت: در حوزه موسیقی، خصوصا موسیقی سنتی مشکلاتی داریم که برای رفع آن برنامه های بسیاری تدارک دیده ایم که جشنواره عودنوازان در بندر خمیر و جشنواره سور، سرنا و زندگی که به صورت استانی در میناب برگزار می شود، گوشه ای از این فعالیت ها است.

معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با تاکید بر اینکه موسیقی سنتی در حال ترکیب و تلفیق با سازهای دیگر است، اظهار کرد: گروه های موسیقی استان همچون گروه داماهی آهنگ های قدیمی را به شیوه ای نوین اجرا می کنند که این موضوع نشانگر ظرفیت سازهای بومی است.

موحدی افزود: نکته حائز اهمیتی که باید به آن اشاره کرد این است که ترکیبی شدن ساز ها نباید به اصالت و آوای زیبای سازهای سنتی آسیبی بزند.

وی با اشاره به تلاش هایی که در جهت شناساندن موسیقی بومی استان انجام می شود، تصریح کرد: در هفته پیش رو جشنواره ای برای آشنایی مردم کشور با هنر جزیره هرمز در فرهنگسرای باران کلانشهر تهران برگزار می شود که یک هفته به طول می انجامد.

معاون ارشاد هرمزگان با تاکید بر اینکه در این جشنواره تنها آواهای سنتی جزیره نواخته می شود، گفت: نوازندگان سازهای بومی محلی لیوا، زار و نوبان به تهران اعزام می شوند که این موضوع تا کنون بازخوردهای مثبتی داشته است.

موحدی با بیان اینکه به دنبال راه اندازی مرکز پژوهشی موسیقی سنتی در بندرعباس هستیم، اظهار کرد: مذاکراتی با میراث فرهنگی استان انجام و مکان ساخت این پژوهشگاه تخصصی نیز انتخاب شده تا علاوه بر این در نقش موسیقی استان نیز ظاهر شود.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود این مرکز تخصصی موسیقی سنتی تا فروردین ماه پیش رو آغاز به کار کند.

معاونت فرهنگی ارشاد هرمزگان با اشاره به اینکه تمام قد در کنار هنرمندان بومی ایستاده ایم، اظهار کرد: نظارت و حمایت دو محور اساسی فرهنگ و ارشاد است و ما در حوزه مسئولیت های حمایتی اقدام به پرداخت وام های کم بهره به هنرمندان جهت اشتغال زایی کرده ایم.

موحدی با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد موسیقی سنتی از شکل آیینی و بومی خود خارج شود، اظهار کرد: پیشرفت شهرها و جزایر سبب شده است که جامعه ما از بافت سنتی خود فاصله بگیرد که در حوزه موسیقی بسیار نگران کننده است و پیشرفت هر منطقه فراموشی آواهای سنتی آن را به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه اصحاب رسانه به وظیفه خود در خصوص معرفی سازهای فولکلور آن گونه که شایسته است عمل نکرده اند، گفت: در رسانه ها حتی عکسی از سازها منتشر نمی شود که برای مخاطب سوال ایجاد شود که این چه سازی است و چه صدایی دارد.

معاونت فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان، خاطرنشان کرد:‌ بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی شاهد پوست اندازی و شکوفایی همه ابعاد جامعه بوده ایم و با سیر صعودی که در طول این چهار دهه داشته ایم می توان افق های روشنی را برای فرهنگ و موسیقی اصیل هرمزگانی متصور شد.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس